ZESPÓŁ SZKOŁY I PRZEDSZKOLA W MSZANIE GÓRNEJ

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Przerwy - Tetmajera oraz Gminne Przedszkole

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Dobro wraca! – działalność szkolnego wolontariatu

Od początku roku szkolnego w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej swoją działalność zaznacza Szkolne Koło Wolontariatu. Przeprowadzono już kilka akcji, a w ostatnim czasie największym zainteresowaniem cieszyły się:

„Pomoc dla Konrada”
Zorganizowano zbiórkę pieniędzy na rzecz Konrada Nawary z Olszówki, który potrzebuje pomocy w walce z nowotworem. Zebraliśmy kwotę 1610 , która w całości została przekazana na konto wskazanej fundacji.

„Mydełko dla Afryki”
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Misyjnego, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Pełni Ducha i posłani”, nasze Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w akcję „Kostka mydła dla Afryki”. Przeprowadzono zbiórkę rzeczową, w której oprócz symbolicznej kostki mydła znalazły się pluszowe przytulanki, przybory szkolne, podstawowe leki i środki opatrunkowe. Wszystkie dary zostały przekazane do sekretariatu ZSTI w Mszanie Dolnej, gdyż pomysłodawcą akcji byli wolontariusze tamtejszego koło „Caritas” regularnie pomagający misjom w Burundi, Kongo i Rwandzie.

 „Odkręć się na Dobro”
W naszej szkole na bieżąco prowadzona jest także akcja charytatywna „Odkręć się na Dobro” – mająca na celu pomoc dzieciom niepełnosprawnym poprzez zbieranie plastikowych nakrętek. Dzięki tej akcji osoby niepełnosprawne mogą uzyskać dodatkowe fundusze na leczenie.

 Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za wsparcie. Dobro wraca!

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

***

POMAGAMY OLIWII

Po raz kolejny uczniowie i przedszkolaki aktywnie uczestniczyli w akcji charytatywnej „Szkoło Pomóż i Ty”, organizowanej przez Fundację „Pomóż i ty”, która wspomaga swoich podopiecznych w zakupach potrzebnych sprzętów specjalistycznych.
       Tegoroczna edycja ma na celu pomoc 17-letniej Oliwii Kielusiak, która pomimo przepukliny oponowo-rdzeniowej i niedowładu kończyn dolnych jest osobą aktywną, a ponadto wzorową uczennicą z pasjami.
       Społeczność uczniowska naszej szkoły z przyjemnością włączyła się do akcji. Dzieci i uczniowie chętnie kupowali symboliczne cegiełki – kalendarzyki edukacyjne, dzięki czemu wsparli fundację w zakupie specjalistycznego sprzętu. Zebrane środki w wysokości 248 zł zostały w całości przekazane na konto fundacji.
      Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, otwartość, życzliwość i wielkie serce.


***
SPRAWOZDANIE Z AKCJI „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

W ramach akcji „Wszystkie Kolory Świata” uczniowie i przedszkolaki przygotowywali charytatywne szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki te są niezwykłe, bo symbolizują pomoc  dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.  Każda z nich ma swoją tożsamość. Dzieci same wybrały dla zrobionej przez siebie laleczki kraj pochodzenia, kolor skóry, strój, a także imię i wiek, dane umieściły w specjalnym „akcie urodzenia”. Laleczki zostały wystawione
w centralnym miejscu szkoły. Uszyto 15 laleczek. Ogromne słowa podziękowania należy skierować do naszych uczniów i ich rodziców, którzy nie zawiedli. Gdyby nie oni, nie byłoby tych pięknych i jedynych w swoim rodzaju laleczek. To dzięki uczniom i rodzicom możemy realizować tę piękną misję w naszej szkole. Kwota, którą uzbieraliśmy to 400 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto UNICEF Polska.

Akcja pomocy dzieciom z Angoli była czymś wyjątkowym i pozostanie w pamięci. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz projekt.

Koordynator projektu – Teresa Trybus

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

***
"Opatrunek na Ratunek"
         Ruszyła kolejna edycja Akcji „Opatrunek na Ratunek” organizowana na terenie całej Polski przez Fundację „Redemptoris Missio”.
        Do tegorocznej edycji aktywnie włączyli się uczniowie i przedszkolaki w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej. Przez ponad miesiąc zbierali środki opatrunkowe: bandaże, gazy, kompresy jałowe, plastry, a także rękawiczki gumowe, waty, strzykawki czy wodę utlenioną do dezynfekcji. Zgromadzone opatrunki zostały odesłane do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” w Poznaniu, skąd zostaną wysłane do placówek medycznych  w Afryce. W misyjnych placówkach medycznych takie dary są na wagę złota.
           Serdecznie dziękuję uczniom, rodzicom i nauczycielom za ofiarność oraz włączenie się do akcji – wyrazy wdzięczności przekazuje szkolny koordynator Marta Malarz.
 
Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

***
„GÓRA GROSZA”
         Tradycją w naszej szkole stało się już, że w listopadzie uczniowie i przedszkolaki, oprócz książek i zeszytów przynoszą do szkoły drobne monety. Kierując się szczytnym celem nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza". W dniach 28.11.2016 – 09.12.2016 r. rozpoczęliśmy wielką zbiórkę ,,grosików” na rzecz dzieci z domów dziecka. Na terenie szkoły zostały rozwieszone plakaty informujące o akcji i celach zbiórki. Uczniowie klas V i VI skrupulatnie policzyli monety. W sumie zebraliśmy kwotę 58,25 zł, którą w styczniu przekazaliśmy na rzecz Towarzystwa Nasz Dom.

Celem akcji jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Ważnym elementem akcji jest uświadomienie młodzieży, że nawet najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej liczbie, mogą stanowić ogromny fundusz, dzięki któremu zostanie udzielona istotna pomoc wielu dzieciom.

           Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom i pracownikom naszej szkoły za włączenie się do akcji. Po raz kolejny udowodniliście, że możemy na was liczyć i  nie jesteście obojętni na krzywdę innych. Jesteście wspaniali!

Szkolni koordynatorzy: Małgorzata Pajdzik i Marta Malarz

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

***
Szczotki i pasty do zębów z Mszany Górnej trafią do Afryki
        54 pasty do zębów i 84 szczoteczki zebrano w Szkole Podstawowej nr 2 i w kościele parafialnym w Mszanie Górnej w ramach akcji charytatywnej „Kup Pan szczotkę!”. Przedsięwzięcie było inicjatywą Fundację „Redemptoris Missio z siedzibą w Poznaniu. Zebrane szczoteczki i pasty trafią do ośrodków misyjnych w Afryce, w których pracują polscy stomatolodzy.         
           Serdecznie dziękujmy przedszkolakom, uczniom, rodzicom i mieszkańcom Mszany Górnej za okazanie wielkiego serce i bezinteresowne włączenie się do akcji – podkreśla koordynator akcji Marta Malarz.

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.
***
                                   Akcja „Sprzątanie Świata” w Mszanie Górnej
      
Uczniowie i przedszkolaki z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej po raz kolejny włączyli się do najpowszechniejszej w naszym kraju wolontariackiej akcji „Sprzątanie Świata”. Jej celem jest zachęcanie do działań na rzecz ochrony środowiska oraz sprzątania i segregacji odpadów.
      We wtorkowe przedpołudnie, 25 października 2016 roku, dzieci wraz z wychowawcami, wyposażone w worki na śmieci i gumowe rękawice, wyruszyły na sprzątanie najbliższej okolicy.
Lokalizacja oczyszczonego terenu:
- teren wokół szkoły – przedszkolaki,
- osiedlowa droga dojazdowa do budynku szkoły - klasa I
- droga dojazdowa do cmentarza parafialnego - uczniowie klas II i III,
- teren wzdłuż drogi głównej od przejścia dla pieszych do kościoła parafialnego oraz teren wokół gminnego boiska sportowego „Blisko Boisko” - uczniowie klas IV-VI.
        Rokrocznie przeprowadzona akcja „Sprzątanie Świata” w Mszanie Górnej spotyka się z uznaniem i poparciem wśród mieszkańców miejscowości, czego dowodem jest zmniejszająca się co roku ilość zbieranych odpadów przez naszych podopiecznych.
      Wierzymy, że tego typu ekologiczne działania, zaowocują chęcią codziennego dbania o naszą planetę, która ma służyć następnym pokoleniom.

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.