Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Szkolne Koło Wolontariatu "Niewidzialna dłoń" 2023/2024

Dobro wraca! – działania wolontariuszy

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Jest to wyjątkowy dzień dla osób, którą pragną, by je akceptowano i okazywano im szacunku. Z kolei 5 grudnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Jest to święto wszystkich, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, aby pomagać potrzebującym. W tych dniach uczniowie wraz z nauczycielami poruszali tematy związane z niepełnosprawnością, a także rolą bezinteresownej pomocy potrzebującym i dzieleniem z się z drugim człowiekiem, tym, co w nas jest najlepsze. Natomiast w holu szkoły pojawiły się gazetki tematyczne na temat Dnia Osób z Niepełnosprawnością oraz Dnia Wolontariusza.
Od kilku lata społeczność Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej aktywnie i bezinteresownie włącza się w niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym i potrzebującym. Od września udało nam się już zrealizować wiele ciekawych działań i akcji.
We wrześniu i październiku chętni uczniowie włączyli się w akcje sprzątania zabytkowego cmentarza żydowskiego w Mszanie Dolnej. Za te działania 17 listopada na ręce pań: Marty Malarz i Eweliny Płachczyńskiej-Struś wręczone zostało podziękowanie uczniom klas VI-VIII za wzorowe zaangażowanie w prace porządkowe w miejscach pamięci w Mszanie Dolnej, które wręczyli przedstawiciele Fundacji Sztetl Mszana Dolna.
W listopadzie 2023 r. nasz Zespół przyłączył się do akcji charytatywnej „Paczka dla maluszka” organizowanej przez Beskidzką Fundację Hospicyjną. Przedszkolaki i uczniowie klas I-VIII przez 2 tygodnie dostarczali w wyznaczone miejsca w szkole różnorodne produkty wskazane przez organizatorów zbiórki. Miały one dotrzeć do podopiecznych Fundacji. Wspólnymi siłami udało nam się zgromadzić wiele paczek pampersów, ubranka, artykuły higieniczne, gry planszowe oraz artykuły szkolne, które 1 grudnia 2023 r. zostały przetransportowane je do siedziby Beskidzkiej Fundacji Hospicyjnej w Wiśniowej.
Przez cały rok szkolny zbieramy plastikowe nakrętki, które na bieżąco są przekazywane dla rodziny Krzysztofa Furgały. Uzyskane przez rodziców pieniądze za nakrętki są wykorzystywane na opłatę różnych form wsparcia leczenia ich syna.
Kolejny już raz włączyliśmy się do akcji „Góra grosza”. W tym roku jest to już XXIV edycja. Za zebrane pieniądze będzie zorganizowana pomoc psychologiczno-pedagogiczna, rzeczowa i specjalistyczna dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.
8 grudnia delegacja uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu. Zostaliśmy bowiem zaproszenie na III Galę Wolontariatu, która odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Hasłem przewodnim wydarzenia było: „Jestem, czuję, potrzebuję!”. Podczas gali mieliśmy okazję obejrzeć wyjątkowy program artystyczny, a także usłyszeć autorską piosenkę pt. „Kierunek Przyszłość”. Jest nam niezmierni miło, że nasze działania na rzecz wolontariatu zostały zauważone i docenione. Dziękujemy!
A my nie zwalniamy i z wielką chęcią i zaangażowaniem pragniemy kontynuować nasze dzieło. Dobro wraca!

 

red. i fot. Ewelina Płachczyńska-Struś

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

Kolejna akcja wolontariuszy na cmentarzu żydowskim

w Mszanie Dolnej

Po raz drugi nasi uczniowie w ramach wolontariatu włączyli się do prac porządkowych na cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej. Akcja odbyła się 12 września i wzięło w niej udział 20 uczniów z klas VI-VIII.

Z ogromną wdzięcznością kłaniamy się wszystkim, którzy stawili się do wolontaryjnej pracy, a byli to przede wszystkim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej, ze swoimi opiekunkami, Paniami: Eweliną Płachczyńską-Struś i Martą Malarz. Najserdeczniej dziękujemy! Byli z nami także wypróbowani wolontariusze Pani Jadwiga Józefiak i Kamil Sróżynski oraz wiceburmistrz Mszany Dolnej, Michał Grzeszczuk z małżonką. Pan Michał własnym sprzętem wykosił trawę na cmentarzu i ścieżce do niego prowadzącej - jesteśmy ogromnie zobowiązani! Po pracy młodzi wolontariusze z apetytem spałaszowali zamówioną dla nich pizzę, a starsi udali się na gorący rosołek. Kochani, dziękujemy ogromnie za waszą pracę i zaangażowanie.

Red. Sztetl Mszana Dolna

Fot. E. Płachczyńska-Struś

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

Akcja wolontariuszy na cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej

Brak nam słów: dwudziestka bardzo młodych wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej ze swoimi nauczycielkami, Paniami: Martą Malarz i Eweliną Płachczyńską-Struś oraz grupa naszych wypróbowanych przyjaciół - wolontariuszy: Antek Pankiewicz, Kuba Serafin z mamą Elżbietą, Marta Jasek, Jadwiga Józefiak i nasza trzyosobowa reprezentacja, sprzątała dziś cmentarz żydowski. Jeśli chcecie ponarzekać na "dzisiejszą młodzież", to popatrzcie, z jakim zapałem pracują! Niskie ukłony dla Pań wychowawczyń: takich pedagogów nam trzeba! Po krótkim przeszkoleniu na temat zasad zachowania na cmentarzu żydowskim, wszyscy ruszyli do pracy. Młodzież pamiętała o nakryciach głowy, miała własne rękawice, pełny profesjonalizm. Zebrano wiele worków bioodpadów i nieco mniej śmieci, także przy masowej mogile na Pańskim.

Po sprzątaniu cmentarza, naszym cudownym wolontariuszom wystarczyło jeszcze sił i ochoty, by kontynuować prace przy masowej mogile na Pańskim, a przy okazji dowiedzieć się czegoś o dramatycznej historii tego miejsca. Młodzież z Mszany Górnej była w tym miejscu pierwszy raz. A zarówno na Pańskim, jak i cmentarzu, chowani byli Żydzi z całej gminy, także z Mszany Górnej. Jakub Antosz-Rekucki opowiedział o tragicznych wydarzeniach z 19.08.1942 r. gdy zginęła tu praktycznie cała żydowska społeczność Mszany Dolnej i okolicy,
a tak
że o naszej trosce o to miejsce. Odpowiadał na wiele pytań młodych ludzi. Duże wrażenie zrobiły na nich fotografie Ofiar, które umieściliśmy przy ich wspólnym grobie na 81. Rocznicę Zagłady.

Na koniec wszyscy spotkali się przy stole, na wspólnym obiedzie w restauracji "Omasta". Serdecznie dziękujemy każdej i każdemu za zaangażowanie i piękną postawę .

Red. Sztetl Mszana Dolna

Fot. E. Płachczyńska-Struś, Miłosz Malarz

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

Szkolne Koło Wolontariatu "Niewidzialna dłoń" 2020/2021

Wielkanocne kartki dla Mieszkańców DPS

Akcje charytatywne - Szkoła Podstawowa nr 118 im. Przyjaciół Mazowsza

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas. Czas pełen miłości, nadziei i wiary, ale także życzeń i serdeczności. Dlatego, mimo panujących ograniczeń, postanowiliśmy przed Świętami Wielkiej Nocy przygotować i dostarczyć kartki świąteczne z życzeniami dla Mieszkańców DPS-u w Kasinie Wielkiej. Własnoręcznie wykonane kartki zostały przygotowane przez wolontariuszy-uczniów klas I-VIII, a następnie dostarczone na miejsce w Wielkim Tygodniu.

Dodatkową niespodzianką dla Mieszkańców była możliwość obejrzenia w świąteczne dni filmu z nagraniem przedstawienia pt. „Uśmiechnięta Święta”. Inscenizacja został przygotowana przez uczniów klasy II. 
Mamy nadzieję, że zarówno kartki, jak i obejrzane przedstawienie wywołają uśmiech i sprawią radość Mieszkańcom z okazji Świąt Wielkanocnych.

Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się w tę akcję. Dobro powraca!

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


UWAGA!!! UWAGA!!! UWAGA!!!

W myśl zasady, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocna Dłoń” pragnie po raz kolejny włączyć się w Akcję Pomocy dla Domowego Hospicjum w Wiśniowej.

Prosimy wszystkich chętnych (rodziców/uczniów) o dostarczenie wybranych artykułów wymienionych na zamieszczonym niżej plakacie do szkoły

najpóźniej do piątku (19 marca 2021r.).

Zebrane dary zostaną przekazane na ogólną zbiórkę organizowaną w niedzielę 21 marca 2021 r. w Parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej.

Zachęcamy do udziału… Niech wielkopostny czas skłania nas do uczynków miłosierdzia względem chorych i potrzebujących.

Lista potrzebnych artykułów:Dobro wraca! – działalność szkolnego wolontariatu 2019/2020Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.
Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.