Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

 „Święto Niepodległości

             Już 97 lat minęło od czasu, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji 10 listopada 2010 w naszej szkole odbyła się uroczystość. Akademię przygotowali członkowie koła regionalnego, organizatorem uroczystości była pani polonistka.

                Na początku apelu pani H. Flig przypomniała o faktach historycznych związanych z utratą niepodległości, oraz o powstaniach Polaków przeciw zaborcom. Zrozumieliśmy, że bez tych walk Polska mogłaby nie istnieć na mapie świata. Bardzo ważne było też podkreślenie roli naszych symboli narodowych, czyli flagi, godła oraz Hymnu Narodowego. Następnie odświętnie ubrani uczniowie pięknie recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne pt. „Wojenka” i „Rota”, a akompaniowały im dwie, nasze szkolne skrzypaczki: Karolina Niedojad i Klaudia Kubik .

Młodzi aktorzy opowiadali również o losach Polaków w czasach niewoli oraz w czasie I wojnie światowej, potem wspominali wielkich Polaków, ważniejszych przywódców zrywów niepodległościowych. Szczególną uwagę zwrócono na Józefa Piłsudskiego, działacza niepodległościowego, naczelnego wodza Armii Polskiej od 11 listopada 1918 roku. Niezwykle wzruszający był kolejny punkt programu, scena przedstawiona przez 3 uczniów, którzy grali żołnierzy tej samej narodowości zmuszonych walczyć przeciwko sobie. Skarżyli się, że muszą zabijać Polaków, swych braci.

                Myślę, że uroczystość była dobrze zorganizowana. Przedstawienie było przygotowane bardzo dokładnie i perfekcyjnie. Najbardziej podobała mi się scena rozmowy żołnierzy. To przedstawienie wzmocniło nasz związek
z ojczyzną, wzbudziło uczucia patriotyczne. Cieszy mnie to, że uczniowie rozwijają swoje  umiejętności recytatorskie, muzyczne i, że zależy im, by wiedzę o Polakach przekazywano innym.

                                   Autor : Jakub Skiba , współpraca : Bartłomiej Pajdzik