Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Konkurs Czytelniczo-Plastyczny „GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Podhala, Orawy, Spisza, Ziemi Zagórzańskiej

25 maja w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce przeprowadzony został etap rejonowy Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „Góralskie Cytanie”  Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły.
Podstawą konkursu były zbiory gwarowych opowieści „Zagórzańska czytanka” autorstwa pani prof. Anny Mlekodaj i pana Łukasza Zapały. Celem konkursu było kształtowanie nawyków czytelniczych oraz kultywowanie gwary regionalnej.
       
Zmagania przeprowadzone były w części czytelniczej i plastycznej w poszczególnych kategoriach wiekowych: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne. W bieżącym roku szkolnym etapy rejonowe poszczególnych edycji konkursu odbywały się na terenie 3 powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego i limanowskiego. Uczestniczyło w nich prawie 500 uczniów ze 100 szkół. Była to już IV edycja podhalańska konkursu, III orawska, II spiska oraz I edycja zagórzańska.
        Podopieczni naszej szkoły bardzo dobrze poradzili sobie podczas tych zmagań i zostali zaproszeni na Galę Finałową Konkursu, która odbyła się 13 czerwca w Auli Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Tam zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody.
W konkursie czytelniczym, w kategorii kl. I – III trzecie miejsce zajęła Paulina Skiba (kl. III), natomiast w kategorii kl. IV – VI pierwsze miejsce zajęła Magdalena Bolisęga (kl. VI). W konkursie plastycznym, w kategorii kl. I – III, wyróżnienia zdobyły: Anna Dawiec (kl. III), Milena Nalepa (kl. I) oraz Aleksandra Albrzykowska (kl. I).
       Nagrody dla uczestników edycji zagórzańskiej zostały ufundowane przez włodarzy samorządów, natomiast nagrody książkowe dla zdobywców I miejsc ufundowało Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Kuratorium Oświaty w Krakowie o konkursie
Gmina Mszana Dolna o konkursie

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.