Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Adoracja żłóbka ze scholą "Cantus"

w kościele parafialnym w Mszanie Górnej

Aranżacja hymnu "Nie zastąpi Ciebie nikt"

Schola parafialna z Mszany Górnej prezentuje własną aranżację hymnu "Nie zastąpi Ciebie nikt", który powstał z okazji 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II.

Zapraszamy

#Schola domowa

Dziewczynki ze scholi parafialnej z Mszany Górnej z powodu sytuacji panującej w naszym kraju, nie mogą spotykać się na próbach i wspólnym śpiewie podczas mszy świętych. Dlatego  łączą swoje siły zdalnie.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II prezentujemy wykonanie pieśni oazowej pt. „Barka”

 

Aranżacja „Barki” z okazji 100. urodzin Św. Jana Pawła II

Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej oraz schola „Cantus” działająca przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mszanie Górnej przygotowali własną aranżację „Barki” - ulubionej pieśni oazowej Ojca Świętego.

Zamiast szkolnej akademii powstało nagranie, w które zaangażowało się wiele osób. Każdy wykonawca nagrywał się indywidualnie w domu, a następnie przesyłał materiał do zmontowania.

W naszej szkole i parafii jest wielu uczniów uzdolnionych muzycznie, uczęszczają do szkół muzycznych, kochają muzykę i śpiew. Zamysł stworzenia aranżacji „Barki” z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w głowie pomysłodawczyni, Eweliny Płachczyńskiej-Struś zrodził się już jakiś czas temu. Koronawirus pokrzyżował jednak plany. Jest to pierwsza tego typu próba, swoisty eksperyment, wszystkie materiały były nagrywane zdalnie przez amatorów, dzieci i dorosłych w różnym wieku, na różnym sprzęcie. Ogrom pracy i poświęconego czasu przez wszystkich.

Montażem kilkudziesięciu ścieżek dźwiękowych zajęła się pani Małgorzata Flig. W nagraniu można również usłyszeć piątą zwrotkę „Barki”, do której tekst ułożył ks. bp Józef Zawitkowski już po śmierci Jana Pawła II.

W przedsięwzięcie bardzo zaangażowali się rodzice, bez których z pewnością by się to nie udało. Bardzo serdecznie dziękujemy za ich pomoc, za to, że wspierają nas we wszystkich działaniach i „dodają skrzydeł”. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Małgorzaty Flig, która bezinteresownie poświęciła czas i włożyła ogrom pracy w to, by nasz projekt uzyskał kształt, jaki możemy oglądać.

 

dodano: 15 maja 2020 r.

Informacja o działalności scholi „Cantus” z Mszany Górnej

Schola „Cantus” została założona w 2008 roku. Działa nieprzerwanie przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w  Mszanie Górnej we współpracy z księdzem proboszczem Marianem Bańskim. Jest to grupa dziewczynek (uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej, szkół średnich, a nawet studentki), które chcą przez śpiew i piękne granie chwalić Pana Boga, ubogacając przy tym piękno liturgii. Podstawowe pragnienia inspirujące działalność scholi, to przede wszystkim chęć wspólnego spotkania i śpiewania. Szczególnie ważnym elementem jest modlitwa śpiewem podczas niedzielnej Eucharystii mając na uwadze, że „kto śpiewa - dwa razy się modli, a kto śpiewa ładnie, to tak jakby się modlił trzy razy”.
Skład scholi z roku na rok się zmienia, gdyż przybywają do nas coraz młodsze uczestniczki. W chwili obecnej nasza grupa liczy 25 dziewcząt w wieku od 8-22 lat, w tym 3 gitarzystki i 2 skrzypaczki oraz 1 flecistkę.
Chętnie uczestniczyłyśmy w Przeglądzie Pieśni Maryjnej w Kasinie Wielkiej, zajmując tam w latach: 2009 - III miejsce, 2010 - II miejsce, 2011 - II miejsce.
W 2011 roku wzięłyśmy udział w Konkursie Kolęd i Pastorałek w Skawie, uzyskując III miejsce. Co roku chętne dziewczynki z naszej scholi biorą udział w Dziecięcym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Szczawie. W 2012 roku
Lidia Sławecka i Weronika Nalepa uzyskały tam wyróżnienie w kategorii przedszkolnej, natomiast w 2016 r. zajęły II miejsce w kategorii młodszej szkolnej, a III miejsce zdobył duet w składzie Julia Pajdzik i Wiktor Pajdzik w kategorii starszej szkolnej.
Najstarsza nasza scholistka Marta Piekarczyk zajęła w październiku 2013 roku I miejsce na Konkursie Talentów organizowanym z okazji XIII Dnia Papieskiego w Łostówce.
Cztery razy (2009, 2011, 2013, 2014) nasza schola brała udział w Archidiecezjalnym Przeglądzie Piosenki Religijnej na Podhalu SACROSONG, a w październiku 2014 r. dwie nasze uczestniczki zakwalifikowały się do I Papieskiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej w Wadowicach.

Bardzo chętnie odpowiadamy na zaproszenia do występów na festynach rodzinnych, uroczystościach parafialnych i gminnych.
Próby scholi odbywają się co dwa tygodnie w sobotę o godz. 15.00.

red. Ewelina Płachczyńska-Struś

(opiekunka i prowadząca grupę)

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.