Spotkanie opłatkowe w naszym przedszkolu

Zwyczaje i tradycje świąteczne są jednym z podstawowych elementów kultury ojczystej i chrześcijańskiej. Są namiastką wartości moralnych w duchu, których jesteśmy wychowywani, z którymi żyjemy na co dzień. Dlatego z całą pewnością można rzec, że bardzo ważne jest ich kultywowanie.
         Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia w przedszkolu to czas, w którym dzieci poznawały tradycje z nimi związane, przygotowywały się do świątecznego spotkania z bliskimi tworząc ozdoby świąteczne, śpiewając kolędy. Nasze choinki pięknie przyozdobiono kolorowymi łańcuchami, a także pierniczkami, które przedszkolaki wykonywały wraz ze swoimi paniami. Wszyscy byli bardzo przejęci i szczęśliwi organizując spotkanie opłatkowe dla rodziców, których zaproszono do przedszkola.
            Uroczystość rozpoczęła się od programu artystycznego, na który składały się wiersze, kolędy i pastorałki. Nie bez znaczenia pozostaje także udział rodziców, którzy przygotowali dla nich piękne regionalne stroje, dzięki którym przedstawienie nabrało niepowtarzalnego wyrazu. Występy zachwyciły zebranych, a dzieciom zaś dały wiele radości i zadowolenia. Wzruszenie dorosłych, łezka w oku, gorące owacje były wyrazem uznania dla małych artystów. Po występach nastąpiło składanie życzeń, łamanie opłatkiem, wspólne kolędowanie oraz wręczenie drobnych upominków wykonanych samodzielnie przez dzieci. Życzenia złożyła również obecna na spotkaniu Pani Dyrektor – Stanisława Nowak.
         Był to bardzo ważny moment dla naszej grupowej społeczności. Dzięki takim inicjatywom rodzice mogą poczuć się współtwórcami tego, co przedszkole przekazuje swoim wychowankom. Wspólne spotkania w najbliższym dziecku gronie z pewnością przyczyniają się do zacieśniania wzajemnych relacji pomiędzy przedszkolem, a domem rodzinnym. To były naprawdę  bardzo miłe i ważne dla nas chwile…