100. Rocznica Odzyskania Niepodległości

Wyjątkowa, bo 100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości zachęciła  społeczność Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej do podjęcia wielu zróżnicowanych działań.
Nasz niepodległościowy projekt rozpoczęliśmy od udziału w VI edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. 9 października 2018 r. ochotnicy z naszej szkoły wraz z ponad 16 tysiącami uczniów Małopolski i 38 tysiącami z pięciu sąsiednich województw rywalizowali w dyktandzie. Była to okazja nie tylko do utrwalenia zasad ortografii i interpunkcji, ale także powód do zgłębienia dziejów historii Polski. Zbliżające się obchody z dnia na dzień dało się zauważyć także za sprawą wystroju sal i korytarzy. Każda klasa przygotowała gazetkę okolicznościową, na której dominowały symbole narodowe i treści patriotyczne. W czasie tzw. Rozśpiewanej Przerwy przypominaliśmy pieśni i piosenki, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Utwory, które wybrzmiały w murach naszej szkoły, stanowiły wzruszające świadectwo minionych czasów. Dla wielu osób stały się również formą sprawdzenia swoich umiejętności wokalnych.
Kolejną inicjatywą był udział w Rajdzie Rowerowym. Uczniowie z biało-czerwonymi flagami przemierzyli kilkadziesiąt kilometrów, by w ten sposób uczcić setną rocznicę Niepodległości.
Zwieńczeniem naszych działań był okolicznościowy apel, który odbył się 9 listopada. W atmosferę dawnych czasów wprowadzili nas uczniowie z klasy 1 i 2, tańcząc poloneza. Następnie uczniowie klas 4 i 5 opowiedzieli o utracie niepodległości, zaborach i o radości z odzyskania przez Polskę wolności w 1918 r. W tok narracji wpleciono utwory poetyckie oraz pieśni patriotyczne skłaniające do refleksji nad przeszłością i współczesnością naszej ojczyzny. Swoimi umiejętnościami wokalnymi pochwalili się także najmłodsi uczniowie naszej szkoły – przedszkolaki.

Dla wielu, miłym zaskoczeniem okazał się słodki poczęstunek,  oczywiście w barwach narodowych. Szczególnie dziękujemy jednej z mam – Pani Monice Kubik za piękny i pyszny tort w kształcie mapy Polski. Podzielony na kawałki ucieszył podniebienia wszystkich uczniów.
      Podjęte działania podkreśliły jak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych. Radość i zaangażowanie uczniów daje nadzieję, że będą pamiętać o minionych, trudnych czasach w historii naszego kraju nie tylko od święta, ale również na co dzień.