Tradycja palm wielkanocnych u Zagórzan
– międzypokoleniowe spotkanie w Mszanie Górnej

Przyswajanie wiedzy poprzez działanie praktyczne to jedna z najlepszych metod nauki. Potwierdzić to mogą uczniowie klasy III, którzy podczas kolejnych już warsztatów zorganizowanych w naszej szkole uczyli się sztuki wykonywania kwiatów do palm wielkanocnych.

W piątek, 5 kwietnia 2019 r. w ramach edukacji regionalnej odbyły się warsztaty pod nazwą „Tradycja tworzenia palm wielkanocnych u Zagórzan”. Miały one formę międzypokoleniowego spotkania, gdyż swoimi umiejętnościami w tej dziedzinie podzieliły się babcie naszych uczniów. Dwie panie, które odpowiedziały na nasze zaproszenie, zademonstrowały jak wykonać niezwykle efektowne kwiaty z bibuły. Następnie uczniowie pod ich czujnym okiem rozwijali swoje zdolności manualne oraz z ochotą i wielkim zaangażowaniem wykonywali kwiaty do palm wielkanocnych.

Serdecznie dziękujemy Paniom za miłe spotkanie i poświęcony czas. Trzeba przyznać, że była to niezwykle cenna lekcja wynikająca z poczucia obowiązku kształtowania wśród uczniów tożsamości regionalnej, zapoznania z obyczajami oraz tradycją i sztuką ludową.

Małgorzata Łabuz

Grażyna Miśkowiec