Radzenie sobie ze stresem podczas epidemii chorób zakaźnych?

Co musisz wiedzieć?

Kiedy słyszysz, czytasz lub oglądasz wiadomości o chorobie zakaźnej, możesz czuć niepokój i wykazywać oznaki stresu.

Te objawy stresu są normalne i mogą być bardziej prawdopodobne lub wyraźne
u osób, które żyją lub mają krewnych na obszarach dotkniętych epidemią. Po wybuchu choroby zakaźnej, należy monitorować własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Rozpoznaj oznaki stresu u Ciebie i Twoich bliskich. Dowiedz się, jak złagodzić stres
i kiedy poprosić o pomoc.

Rozpoznaj oznaki stresu

Poniżej znajdują się behawioralne, fizyczne, emocjonalne i poznawcze objawy, które mają związek z lękiem i stresem.

W swoim zachowaniu możesz zauważyć:

- zwiększenie lub spadek poziomu energii i aktywności

- zwiększone spożycie alkoholu, tytoniu lub narkotyków

- zwiększoną drażliwość, z częstymi wybuchami gniewu

- trudności z relaksem lub snem

- płaczliwość

- nadmierny niepokój

- pragnienie bycia samotnym przez większość czasu

- obwinianie innych za wszystko

- trudności w komunikowaniu się lub słuchaniu

- trudności w udzielaniu lub przyjmowaniu pomocy

- niezdolność do zabawy.

Gdy twoje ciało jest zestresowane odczuwasz:

- bóle brzucha, bóle głowy lub inne dolegliwości bólowe

- utratę apetytu lub chęć jedzenia zbyt dużo

- pocenie się lub dreszcze

- drżenie mięśni lub skurcze

Jeżeli jesteś zestresowany odczuwasz różne, negatywne emocje:

- jesteś niespokojny lub przestraszony

- jesteś smutny, przygnębiony, zrezygnowany

- masz poczucie winy

- masz uczucie złości

- masz uczucie heroiczności, euforii lub niewrażliwości

- nie martwisz się o nic

- masz uczucie przytłoczeni smutkiem

Możesz mieć również:

- problemy z zapamiętaniem rzeczy

- uczucie splątania

- trudności z jasnym myśleniem i koncentracją

- problemy z podejmowaniem decyzji

Jak złagodzić stres?

Możesz złagodzić stres, poświęcając czas, aby zadbać o siebie. Poniższe strategie mogą pomóc.

Ustaw limity czasu spędzania na czytaniu lub oglądaniu informacji o epidemii. Będziesz chciał być na bieżąco z wiadomościami o epidemii, zwłaszcza jeśli masz krewnych w miejscach, gdzie wiele osób jest dotkniętych epidemią, ale upewnij się, że trochę czasu poświęcisz również skupiając się na rzeczach, które idą dobrze w twoim życiu i które można kontrolować.

Poznaj fakty. Znajdź osoby i zasoby, na które możesz liczyć, aby uzyskać dokładne informacje o stanie zdrowia. Dowiedz się więcej o epidemii i jak możesz chronić się przed chorobą. Możesz porozmawiać z lekarzem rodzinnym, lokalną służbą zdrowia lub skontaktować się z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest czynna przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Pod numerem 800 190 590 możemy porozmawiać z konsultantem Narodowego Funduszu Zdrowia i zapytać o wszystko, co związane
z podejrzeniem koronawirusa i naszym stanem zdrowia. Warto zaznaczyć, że infolinia ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie służy wzywaniu pomocy ani zgłaszaniu przypadków zachorowań.

Zachowaj zdrowie:

- jedz zdrową żywność i pij wodę

- unikaj nadmiernych ilości kofeiny i alkoholu

- nie pal tytoniu ani nie zażywaj narkotyków

- wystarczająco dużo spij i odpoczywaj

- ćwicz.

Użyj praktycznych sposobów na relaks:

- Zrelaksuj swoje ciało często robiąc rzeczy, które są dla Ciebie - weź głęboki oddech, rozciągnij, medytuj, umyj twarz i ręce lub weź udział w przyjemnych zajęciach.

- Relaksuj się między stresującymi zajęciami i zrób coś rozrywkowego po trudnym zadaniu.

- Wykorzystaj swój wolny czas na relaks: zjedz dobry posiłek, czytaj, słuchaj muzyki, myj się lub porozmawiaj z rodziną.

- Często rozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi o swoich uczuciach.

- Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne, aby zmniejszyć stres. Zrób sobie przerwę, aby skupić się na pozytywnych aspektach swojego życia, takich jak kontakt z bliskimi.

Zwróć uwagę na swoje ciało, uczucia i umysł.

- Rozpoznaj znaki ostrzegawcze stresu i weź je pod uwagę.

- Rozpoznaj, jak twoja przeszłość wpływa na to, jak myślisz i czujesz, zastanów się, jak poradziłeś sobie ze swoimi myślami, emocjami i zachowaniem w obliczu przeszłych wydarzeń.

- Skontaktuj się z innymi ludźmi, którzy mogą być zestresowani epidemią.

- Porozmawiaj o swoich uczuciach na temat epidemii, podziel się wiarygodnymi informacjami zdrowotnymi.

- Pamiętaj o wielu ważnych i pozytywnych rzeczach w swoim życiu.

- Poświęć trochę czasu, aby odnowić swój umysł poprzez medytację lub pomaganie innym w potrzebie.

Źródło: materiały WORKPLACE OPTIONS, Rehalto.

Opracowała mgr Anna Tylawska