Smerfy na tropie żywiołów

W bieżącym roku starszaki wzięły udział w ekologicznym projekcie edukacyjnym Szkolne Przygody Gangu Fajniaków, mającym na celu pielęgnowanie wrażliwości ekologicznej i wpajanie dobrych nawyków już od najmłodszych lat.

Przewodnikami po opowieściach o świecie natury byli nowi bohaterowie Gangu Fajniaków, patronujący czterem żywiołom: ognia (Słońce Sonia), wody (Kropla Ksenia), ziemi (Drzewo Dobromir) i powietrza (Chmurka Celinka). Mali detektywi tropiąc poszczególne żywioły, dowiedzieli się, że powietrze nie pachnie, nie ma koloru ani smaku, potrzebne jest do życia, można się nim bawić, a także można nim malować i grać. Ogień daje ciepło, światło, można na nim gotować, ale może być też niebezpieczny, gdy wybuchnie pożar i być szkodliwym, gdy spalamy w piecu różne niebezpieczne odpady. Woda przybiera kształt naczynia, nie ma smaku, nie jest ani słona, ani słodka, ani kwaśna, nie ma zapachu i można rozpuszczać w niej niektóre substancje. Bez wody nie ma życia na Ziemi.

W eksperymentowaniu podczas poznawania kolejnego żywiołu – ziemi pomagała przedszkolakom nauczycielka geografii, pani Marta Malarz. Z jej pomocą dzieci wywnioskowały że Ziemia jest bardzo ważna dla roślin i zwierząt, którym daje pożywienie. Dlatego trzeba bardzo dbać o naszą planetę. Najwięcej emocji wzbudził w dzieciach eksperyment z wulkanem. Gdy z ,,wulkanu’’ napełnionego wodą, płynem do naczyń, octem i sodą wypłynęła „lawa”, można było usłyszeć okrzyki zachwytu, radości i ciekawości badawczej dzieci.

Mam nadzieję, że pokazanie dzieciom magii natury zachęci je do odkrywania tajemnic przyrody, a nagradzanie pozytywnych postaw odznakami z przesłankami ekologicznymi, przyczyni się do wzmocnienia dobrych nawyków, np. dzielenie się pozytywną energią z innymi na wzór Słońca Soni lub dbanie o oszczędzanie wody z czego będzie dumna Kropelka Ksenia.

red. Małgorzata Pajdzik