Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Czyste powietrze wokół nas

 

Już kolejny rok starsza grupa przedszkolna ,,Smerfy” z Gminnego Przedszkola w Mszanie Górnej pod kierunkiem pani Małgorzaty Pajdzik uczestniczyła w realizacji treści zawartych w programie przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas", który stanowi pierwsze, jakże ważne ogniwo w edukacji antytytoniowej dzieci. Głównym bohaterem i przewodnikiem jest smok „Dinek” – ulubieniec naszych przedszkolaków. Program skierowany jest zarówno do dzieci, ich rodziców, opiekunów, a także gości odwiedzających nasze przedszkole.
Głównym założeniem programu była ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego, a jego podstawowym celem wykształcenie u naszych podopiecznych świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z osobami palącymi. Ponadto, celem projektu było nabywanie przez dzieci umiejętności określania różnych źródeł dymu, uwrażliwienie ich na szkodliwość dymu papierosowego, uświadomienie skutków palenia papierosów, ochrona dzieci przed „biernym paleniem”, poprawa potencjału zdrowotnego i jakości życia całego społeczeństwa, poprzez podejmowanie różnych działań (zakaz spalania śmieci w piecach, zakładanie katalizatorów w samochodach).
Pierwszym, podjętym przez nas krokiem w realizacji projektu, było zapoznanie rodziców z jego założeniami. W tym celu wręczyliśmy każdemu z nich listu, a w szatni przedszkolnej powstał kącik informacyjny dla rodziców i gości odwiedzających nasze przedszkole.
Kolejne etapy realizacji programu polegały na przeprowadzeniu wśród dzieci zajęć warsztatowych dostosowanych do ich rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb. Podczas pierwszych zajęć dzieci uczestniczyły najpierw w pieszej a następnie wirtualnej wycieczce, której celem było zwrócenie uwagi na różne źródła dymów, ich kolor oraz miejsca, skąd mogą się wydobywać. Dzieci poznały również postać uroczego smoka „Dinka”, który zaprosił je na wyprawę po „krainie czystego powietrza”, a następnie wykonały kukiełki swego przyjaciela. Nie zabrakło także wspólnej zabawy przy piosence „Ten zielony Dinek”, do której dzieci uczyły się układu tanecznego.
Podczas kolejnego spotkania na temat „Co i dlaczego dymi?”, dzieci pogłębiały swą wiedzę w zakresie zlokalizowania różnych źródeł dymów, określenia ich rodzajów, a także przyczyn ich wydobywania. Podczas realizacji powyższego zagadnienia nauczycielki omówiły z dziećmi ilustracje ukazujące źródła dymów oraz zaprezentowały prezentację multimedialną na tablicy interaktywnej na temat „Czyste powietrze wokół nas - co i dlaczego dymi?”. Następnie dzieci ilustrowały za pomocą węgla rysowniczego różne rodzaje dymów, o których dowiedziały się podczas zajęć (dymy z kominów domów, spaliny samochodowe, dymy z elektrowni, fabryk, dymy z ognisk – palenisk (grill, palenie traw i liści). „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?” oraz „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”- to kolejne omawiane zagadnienia, których celem było zapoznanie dzieci z tematyką dotyczącą szkodliwości dymu papierosowego. Podczas ich realizacji przedszkolaki dowiedziały się o skutkach palenia papierosów, na podstawie prezentacji multimedialnej oraz przygotowanych plakatów. Wysłuchały relaksacyjnej historyjki o podróży Dinusia pociągiem, podczas której poznały miłe i nieprzyjemne zapachy… Do przedszkola zaprosiliśmy również Panią pielęgniarkę, która utrwaliła z dziećmi wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów, a  także poruszyła bardzo ważny temat zdrowego odżywiania. Nasze przedszkolaki zostały zapoznane ze znakiem „zakazu palenia, który następnie kolorowały według wzoru i umieszczały w holu naszego przedszkola, a także wręczały bliskim osobom palącym. Dzieci otrzymały garść informacji o tym, jak unikać dymu tytoniowego, w jaki sposób zachować się, gdy znajdują się w pomieszczeniach zadymionych, jak postępować, kiedy w ich obecności palą osoby dorosłe oraz w jakich miejscach obowiązuje zakaz palenia.
Bardzo dziękujemy naszym przedszkolakom za zaangażowanie oraz czynny udział w zajęciach. Mamy nadzieję, że zrealizowane przez nas treści programowe przyniosą zamierzone efekty, a rodzicom życzymy, aby potrafili wspierać swe pociechy w środowisku domowym oraz w sytuacjach społecznych, w których narażone są one na ekspozycję dymu tytoniowego.