Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Warszawa da się lubić…

W dniach 3-5 listopada grupa 34 uczniów Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej pod opieką nauczycieli uczestniczyła w wycieczce współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach rządowego przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”.  
Wyruszyliśmy skoro świt w środę wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Warszawa przywitała nas piękną i kolorową jesienną aurą. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po Starym i Nowym Mieście, a po drodze obejrzeliśmy między innymi: Kolumnę Zygmunta III Wazy, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Syreny, Bazylikę Archikatedralną i grób Prymasa Wyszyńskiego. Nasz spacer przedłużyliśmy w okolice Krakowskiego Przedmieścia. Tam zobaczyliśmy Kościół p.w. Św. Anny oraz Pałac Prezydencki.
Ogromną radość sprawił naszym uczniom udział w piłkarskich zmaganiach pod okiem mistrza świata trików piłkarskich, finalistą programu „Mam Talent” - Krzysztofem Golonką.
Kolejnym punktem na naszej trasie był Zamek Królewski, gdzie największe wrażenie zrobił na nas Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i królewskim przepychem. Zachwycaliśmy się dziełami Jana Matejki, które w końcu mogliśmy podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja w 1792 r.  Po intensywnym i czasochłonnym zwiedzeniu Zamku udaliśmy się na Plac Piłsudskiego do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie byliśmy świadkami nocnej zmiany warty.
Po dniu pełnym atrakcji zjedliśmy obiad, a potem udaliśmy się do hostelu, gdzie mogliśmy odpocząć i się zregenerować.
Mocno oczekiwany drugi dzień wycieczki przyniósł nam kolejne atrakcje. Najpierw odwiedziliśmy wraz z warszawskim przewodnikiem Łazienki Królewskie wraz ze Starą Oranżerią i Teatrem. Podczas spaceru po parku przewodnik opowiadał nam ciekawe historie i anegdoty związanych z tym miejscem. Łazienki Królewskie wywarły na nas ogromne wrażenie swoim przepychem oraz pięknym i zadbanym otoczeniem.
Kolejnym punktem na czwartkowy dzień był cmentarz wyznaniowy na Powązkach. Spacerując po nim rozmyślaliśmy nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstania. Był to czas ciszy, spokoju i głębokiej zadumy.
Po nostalgicznym pobycie na cmentarzu zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat powstania, jego oddziaływania na losy Warszawy i całego państwa. Poznaliśmy historie powstańców i na własne oczy zobaczyliśmy, jakim zniszczeniom uległa nasza stolica w czasie wojny.
Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy od spaceru pod Pałac Kultury i Nauki, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, a następnie wyjechaliśmy windą na XXX piętro, by podziwiać panoramę stolicy. W drodze powrotnej przystanęliśmy przy jedynej pozostałości z getta warszawskiego – małego fragmentu ceglanego muru.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Neonów - pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie muzeów poświęconych starym reklamom świetlnym. Ogromne wrażenie zrobiła na nas stała kolekcja, która składa się z około stu starych neonów i innych instalacji reklamowych. Mieliśmy możliwość przyjrzenia się neonom z bliska, a także docenienia talentu twórców i rzemieślników tej często zapominanej formy sztuki.
Ostatnim punktem programu wycieczki do stolicy było Centrum Nauki Kopernik. Wcześniej jednak wybraliśmy się pod pomnik Syrenki nad Wisłą. Duże wrażenie zrobił na nas roztaczający się piękny widoki na most Świętokrzyski oraz Stadion Narodowy. Spędziliśmy tam miłe chwile robiąc pamiątkowe zdjęcia.
Przed wejściem do CNK zjedliśmy obiad, a następnie udaliśmy się na żywe lekcje z dziedziny biologii, fizyki, mechaniki, robotyki i techniki do Centrum Nauki Kopernik. Każdy z nas mógł przeprowadzać eksperymenty, doświadczyć, jak działa na nas iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie. Dzięki tej wizycie wzbogaciliśmy naszą  wiedzę i umiejętności – i mogliśmy je zastosować w praktyce.
Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się w długą powrotną drogę w kierunku Mszany Górnej. Jedno jest pewne - tą wycieczkę zapamiętamy na długo.

A oto niektóre relacje naszych uczestników:

Według mnie wycieczka była bardzo fajna, ponieważ byliśmy w ciekawych miejscach. Mieliśmy bardzo miłego przewodnika i miłą panią pilotkę. Była bardzo fajna atmosfera.

Moim zdaniem wycieczka do Warszawy była bardzo ciekawa, ponieważ zwiedzieliśmy wiele interesujących miejsc, spotkaliśmy znane osoby, mieliśmy super pokój z fajnymi lokatorami.

Moim zdaniem to była najlepsza wycieczka. Chciałbym tam wrócić!

Wycieczka do Warszawy bardzo mi się podobała. Zwiedzaliśmy dużo fajnych miejsc. Najbardziej podobały mi się Łazienki Królewskie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Uważam, że warto było jechać na tę wycieczkę.

Wycieczka do stolicy bardzo mi się podobała. Najbardziej w pamięci zapadła mi wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego i nocna zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

red. Ewelina Płachczyńska-Struś

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.