Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wycieczka do bocheńskiej Kopalni Soli

9 listopada 2021 r. uczniowie klas 4-6 wraz z opiekunami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni.

Po spotkaniu z przewodnikiem zjechaliśmy pod ziemię szybem Campi na głębokość 212 m. Pod ziemią czekała na nas kolejka, którą przemierzyliśmy kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris.

Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywania soli oraz zwyczaje górnicze. W naszej pamięci na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Mieliśmy wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nas.

Przewodnikowi w opowiadaniu o historii kopalni pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa-mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni. Zwiedzanie kopalni zakończyliśmy pobytem w komorze Ważyn, gdzie mogliśmy odpocząć.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą oraz wyjątkową lekcją historii i przyrody.

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.