Tetmajerowskie spotkanie
Uczniowie ZSiP w Spale
Wszystkie strony

TETMAJEROWSKIE SPOTKANIE

10 listopada 2011 r. dzieci z zespołu regionalnego „Zagórzańska Dziatwa” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej uczestniczyły w Wieczornicy Tetmajerowskiej zorganizowanej przez Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu. Uroczystość poświęcona poecie Kazimierzowi Przerwie-Tetmajerowi została połączona z obchodami 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Domu Podhalan w Ludźmierzu spotkali się przedstawiciele czterech szkół noszących imię Kazimierza Przerwy-Tetmajera: uczniowie gimnazjów w Ludźmierzu, Łopusznej, Marcinowicach Śląskich oraz nasza grupa. Gimnazjaliści przedstawili scenki dramatyczne związane z życiem i twórczością poety. Wzruszające słowa młodych aktorów były przeplatane śpiewem i góralską muzyką, co stworzyło podniosłą, uroczystą atmosferę. W nieco odmienny sposób zaprezentowała się nasza młodzież w przedstawieniu pt. „Zagórzański wyskubek”. Zabawne gwarowe teksty,  tańce, muzyka, śpiew oraz barwne stroje wykonawców sprawiły, że poważny nastrój uroczystości został zabarwiony nutką radości, humoru, swobody i beztroskiej zabawy. Wszyscy młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami widzów – licznie zgromadzonych mieszkańców Ludźmierza i okolicznych miejscowości oraz lokalnych władz.

Doświadczenia pierwszego spotkania szkół imienia Kazimierza Przerwy-Tetmajera  prawdopodobnie zaowocują stałą współpracą na różnych płaszczyznach.

Zespół Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej serdecznie dziękuje organizatorom,   Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu, za inicjatywę spotkania i wspaniałą organizację uroczystości. Nasza wdzięczność dla gospodarzy jest tym większa, że  dzięki zaproszeniu mogliśmy w tak uroczysty sposób świętować 40. rocznicę  nadania naszej szkole imienia  Kazimierza Przerwy-Tetmajera.