Festiwal zawodów

27 kwietnia uczniowie kl. VIII Szkół Podstawowych nr1 w Mszanie Górnej, nr2 Mszanie Górnej oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu wraz w opiekunami wybrali się na festiwal zawodów do TAURON Areny w Krakowie.

Uczniowie przed wyborem szkoły ponadpodstawowej mają możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół. Podczas tego wydarzenia mogli zapoznać z ofertą szkół branżowych z Małopolski, ale także – co szczególnie ciekawi uczniów – zobaczyć interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż, porozmawiać ze starszymi kolegami kształcącymi się w danym zawodzie. Nowoczesne stoiska przygotowane przez szkoły zawodowe z Małopolski wspólnie z przedsiębiorcami mają dać młodym ludziom pogląd na możliwości edukacyjne regionu i perspektywy zawodowe. Formuła Festiwalu ma charakter branżowy i polega na interaktywnej prezentacji zawodów, w których kształcą zarówno szkoły zawodowe, jak i uczelnie medyczne zgrupowane w strefach tematycznych: mechaniczno-transportowej, rolniczo-leśnej, elektroniczno-informatycznej, turystyczno-gastronomicznej, medyczno-społecznej, handlowo-usługowej, budowlanej, energetycznej i chemicznej oraz mundurowej.

Szkoły branżowe i technika prezentują zarówno zawody deficytowe, jak i te innowacyjne, wpisujące się w kategorię zawodów przyszłości, których zdobycie wymaga kontynuacji na studiach wyższych. O możliwościach znalezienia zatrudnienia oraz o kompetencjach, jakie są potrzebne do pracy w zawodzie będzie można dowiedzieć się w trakcie prezentacji przedsiębiorców różnych branż, z którymi można się spotkać w przestrzeni wystawienniczej.

Ponadto ze względu na przybywających do szkół w naszym regionie uchodźców, przygotowano punkt informacyjny dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, rozpoczynających edukację w małopolskich szkołach. Uczniowie mogli wykorzystać wszystkie dostępne kanały komunikacji.

red. Jadwiga Borowiecka
- doradca zawodowy