„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...” - teatralna interpretacja „Dziadów cz. II”

20 października 2022 r. odbyła się wycieczka uczniów klas 7 i 8 do Limanowskiego Domu Kultury na spektakl „Dziady cz. II” w wykonaniu aktorów Teatru Ludowego z Krakowa w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Wyjazd miał charakter lekcji przedmiotowej i był okazją do ciekawego wprowadzenia i utrwalenia lektury obowiązkowej.
eeeeNiezwykłe widowisko w pełni oddało specyficzny nastrój dramatu Adama Mickiewicza. Podobnie jak w wersji klasycznej sztuka teatralna pokazała prasłowiański obrzęd przywoływania duchów przodków. Reprezentowana w niej moralność wynikała z ludowych przekonań o winie i karze. Wyrazicielem przekonań, iż nie ma winy bez kary był chór wieśniaków. Przybywające kolejne widma ostrzegały i przekazywały prawdy moralne. Pouczały, aby w życiu kierować się miłością bliźniego, pomagać w potrzebie, nie krzywdzić. Dodatkowo odpowiednie operowanie światłem, muzyka potęgująca napięcie oraz pełna ekspresji gra aktorów sprawiły, że spektakl okazał się wspaniałym przeżyciem artystycznym i ciekawym sposobem poznania problematyki moralnej utworu.
eeee
Po spektaklu uczestnicy wyjazdu skorzystali ze słonecznej pogody i udali się na spacer ulicami Limanowej, by odkryć ciekawe miejsca naszego miasta powiatowego.

red. Małgorzata Łabuz

fot. M. Łabuz, M. Dawiec, E. Płachczyńska-Struś