Lektura nie musi być nudna

O tym, że praca z lekturą wcale nie musi być nudna, przekonali się uczniowie klasy VIII podczas lekcji języka polskiego poświęconym dramatowi Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.
eeeee W związku z udziałem naszej szkoły w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie” - chętni uczniowie wcielili się w role głównych bohaterów. Była tytułowa Balladyna, jej siostra Alina i hrabia Kirkor. Uczniowie przebrani w stroje charakterystyczne dla tamtych czasów, ukazali niezwykłość dramatu Słowackiego. Z kolei podczas kolejnej lekcji języka polskiego uczniowie mieli okazję do niekonwencjonalnego użycia soku malinowego, którym tworzyli pełne grozy obrazy nt. „Kroplą soku namaluję cię…”. Przewodnim motywem  lekcji był  kolor czerwony. Tematyka miała być dowolna, jednak połowa stworzonych przez uczniów dzieł, związana była ze zbrodnią i w doskonały sposób podkreśliła tematykę utworu. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że „Balladyna” z sokiem malinowym smakuje lepiej.
eeeee Na koniec wysłuchaliśmy fragmentu piosenki pt. „Alina” w wykonaniu Renaty Przemyk. Tekst utworu był pretekstem do kolejnych  rozmów na temat – Czy nie ma winy bez kary?. Mamy nadzieję, że takie „inne” spojrzenie na „Balladynę” pozwoliło uczniom bardziej oswoić się z tą lekturą.

red. i fot. E. Płachczyńska-Struś

ARCHIWUM WIADOMOŚCI