Czy znasz środki stylistyczne?

– spotkanie z aktorami

9 listopada w naszej szkole gościliśmy ponownie krakowskich aktorów, panów Wojciecha Habela i Jacka Lecznara. Dzięki nim już kilkakrotnie uczestniczyliśmy w ,,żywych” i ciekawych lekcjach języka polskiego.

Tym razem panowie zaprezentowali uczniom klas IV-VIII przedstawienie pt. „Środki stylistyczne w literaturze”. W ciekawy i łatwy do przyswojenia dla ucznia sposób zaprezentowali przedstawienie, podczas którego opowiadali o środkach wyrazu artystycznego na przykładzie tekstów znanych polskich poetów, takich jak Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza i Zbigniewa Herberta. Wszyscy dowiedzieliśmy się, jak wiele istnieje możliwości i sposobów na piękne wyrażanie naszych myśli przy użycia środków stylistycznych.
Dodatkową atrakcją była możliwość bezpośredniego udziału naszych uczniów w przedstawieniu. Zaangażowani przez aktorów zostali Szymon Figura, Piotr Moczko, Jakub Pajdzik, Oliwia Niedośpiał i Damian Mackiewicz. Najpierw uczniowie przedstawili nam przypowieść „O trzech talentach”, a na koniec Oliwia i Damian otrzymali role pięknej Markizy i jej wielbiciela. Młodzi artyści za występ zostali nagrodzeni brawami.

To artystyczne przedsięwzięcie, łącząc przyjemne z pożytecznym, okazało się dla uczniów naszej szkoły świetną lekcją, która pozwoliła w niebanalny sposób powtórzyć oraz zweryfikować zdobytą już wcześniej wiedzę. Mamy nadzieję, że od dziś w uczniowskich wypracowaniach pojawiać się będzie wiele ciekawych metafor, epitetów, animizacji i innych środków czyniących ich wypowiedzi doskonalszymi.

red. i fot. Ewelina Płachczyńska-Struś

ARCHIWUM WIADOMOŚCI