Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
"Jak przygoda, to tylko w Warszawie"

W dniach 1 - 4 lipca br. 25 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej uczestniczyło w czwartym już wakacyjnym wyjeździe, który po raz kolejny został zaplanowany i zorganizowany przez panią dyrektor Stanisławę Nowak.

Opieki nad wycieczkowiczami podjęły się panie: Małgorzata Rosa, Małgorzata Dawiec, Ewelina Płachczyńska- Struś oraz  Krystyna Jarosz. Można rzec, że ten „wakacyjny wypad”, to już poniekąd tradycja w naszej szkole –podkreślają organizatorzy. Tym razem naszym celem była Warszawa.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Łazienek Królewskich. W kolejnych dniach uczniowie odwiedzili  Centrum Nauki Kopernik, w którym aktywnie spędzili trzy godziny. Obejrzeli tam spektakl w pierwszym na świecie teatrze robotycznym i wzięli udziałw atrakcyjnych pokazach. Ogromne wrażenie zrobił na wszystkich imponujący Stadion Narodowy, jeden
z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W czasie „warszawskiej przygody” obejrzeliśmy również Zespół Pałacowo-Parkowy w Wilanowie i poznaliśmy od wewnątrz gmach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Spacerując wśród przepięknych kamieniczek w okolicach Rynku Starego Miasta,  mogliśmy zobaczyć Pomnik Warszawskiej Syrenki i Nike, czy Kolumnę Zygmunta.  Wśród zwiedzanych obiektów znalazły się również Zamek Królewski, arcykatedra św. Jana oraz Kościół Przemienienia Pańskiego. Wiele wrażeń przyniósł spacer po Ogrodzie Saskim oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Ogromną atrakcją była przejażdżka metrem do Młocin oraz wyjazd windą na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, z którego podziwialiśmy panoramę Warszawy, a także Złote Tarasy. W ciszy i zadumie zwiedziliśmy Cmentarz Powązkowski i Warszawski Cmentarz Żydowski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, które zachwyciło nas bogactwem eksponatów. Dzięki nim odległe, ale istotne wydarzenia, mogły stać się nam bliższymi
.

Plan zwiedzania stolicy był bardzo bogaty, a co najważniejsze w ciągu czterech dni udało się go zrealizować w pełni. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnych formach zajęć, poprzez zwiedzanie z przewodnikiem, lekcje muzealne, warsztaty, pokazy, zajęcia w plenerze, udział w doświadczeniach. Każdy dzień był przez nich udokumentowany, czego efektem są przywiezione materiały o charakterze edukacyjno-pamiątkowym oraz wspólnie zredagowana gazetka „Głos Łazienek Królewskich”. Trasa zwiedzania była bardzo ciekawa. Pani dyrektor dodatkowo uzupełniała ją interesującymi opowieściami o historii Warszawy.

Warszawa skąpana w promieniach letniego słońca wyjątkowo nas zauroczyła, co widać było na każdej buzi – z zadowoleniem relacjonują sami uczniowie. Już dziś mamy cichą nadzieję, że za rok, tego typu wakacyjna przygoda  też będzie miała miejsce.

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

***********************************************************************************
Galeria zdjęć z zakończenia roku szkolnego w szkole i w przedszkolu
Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

***********************************************************************************
„Zagórzańska Dziatwa”  z wizytą na Słowacji

 

            W dniach 31. 05. – 01. 06. 2014 r.  regionalny zespół ,,Zagórzańska Dziatwa” działający w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej brał udział w V Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym, który odbył się w miejscowości Vel'ke Levare w powiecie bratysławskim na Słowacji. Wyjazd grupy udało się zorganizować dzięki inicjatywie ks. Mariana Bańskiego - proboszcza z Mszany Górnej, który współpracuje z proboszczem parafii Vel'ke Levare i uzyskał  zaproszenie dla naszej grupy do udziału w festiwalu.

            Dla dzieci należących do zespołu było to wydarzenie wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy miały okazję wystąpić poza granicami Polski. Żmudne, długotrwałe szlifowanie zagórzańskich tańców i piosenek przyniosło oczekiwane efekty, gdyż zaprezentowany na festiwalu program artystyczny bardzo spodobał się tamtejszej publiczności, która podziwiała umiejętności taneczne, muzyczne i wokalne młodych artystów. Ich żywiołowość, swoboda i zaangażowanie sprawiło, że zachęcili Słowaków do wspólnej zabawy. Młodzi Zagórzanie wyróżniali się również niezwykle barwnymi strojami, które wyglądały bardzo efektownie, zwłaszcza w czasie uroczystej parady rozpoczynającej festiwal. W imprezie brały też udział zespoły ze Słowacji  i Czech, więc nasze dzieci miały okazję zobaczyć ich ludowe stroje, poznać tańce, piosenki, dziecięce gry i zabawy.

            Organizatorzy (Svetłana Valachoviczowa - dyrektor artystyczny miejscowego ludowego zespołu o nazwie ,,Levaranek”,  starosta oraz ks. Jarosław Kinka ze Zgromadzenia Zmartwychwstańców,  proboszcz tamtejszej parafii)  dołożyli wszelkich starań, aby naszym młodym artystom stworzyć jak najlepsze warunki do występów i zadbać o właściwą atmosferę. Otoczeni szczególną gościnnością, opieką i serdecznością czuliśmy się tam wspaniale.

            W drodze powrotnej uczestnicy wyprawy spędzili popołudnie na Starym Mieście i Wzgórzu Zamkowym w Bratysławie, skąd  podziwiali panoramę miasta i płynący w dole Dunaj. Dzień Dziecka obchodzony w tym miejscu na zawsze pozostanie wyjątkowym wspomnieniem dla  naszych dzieci.  

  

Red. Helena Flig i Stanisława Nowak

Zdjęcia (w galerii) Ewelina Płachczyńska-Struś

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

***********************************************************************************

 „Trzy w jednym” czyli szczególny dzień w Zespole Szkoły i Przedszkola 

 w Mszanie Górnej i … uroczystość parafialna

22 maja to wyjątkowy dzień dla Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej. Miały tu miejsce trzy ważne uroczystości: V Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów trzecich klas szkoły podstawowej, I Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych dla przedszkolaków oraz Dzień Rodziny. Dwie pierwsze uroczystości odbyły się pod  Honorowym Patronatem  Wójta Gminy Mszana Dolna, p. Bolesława Żaby, który był równocześnie ich gościem. Honorowym gościem był również Ks. Marian Bański – proboszcz Parafii w Mszanie Górnej.

I. Zgodnie z wieloletnią tradycją trzecioklasiści z naszej Gminy, laureaci szkolnych eliminacji konkursu recytatorskiego, zaprezentowali swoją interpretację wierszy – tym razem,  Danuty Wawiłow.

Młodzi artyści to: Maciej Cieżak (Szkoła Podstawowa nr 1 w Kasince Małej; opiekun Grażyna Szczypka), Monika Polańska (Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej; Barbara Łojas), Małgorzata Mikołajczyk (Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu; Anna Łabuz), Gabriela Masłowiec (Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasince Małej; Małgorzata Knapczyk), Wiktoria Kaletka (Szkoła Podstawowa w Kasinie Wielkiej; Danuta Pietrzak), Marta Szczęsnowska (Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej; Jadwiga Borowiecka), Zuzanna Węglarz (Szkoła Podstawowa w Łostówce; Sabina Duijn), Kacper Adamczyk (Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu; Krystyna Kolawa), Weronika Sutor (Szkoła Podstawowa w Łętowem; Mirosława Jarosz), Patrycja Macuga (Szkoła Podstawowa w Olszówce; Bogusława Pajdzik) i Michał Wacławik (Szkoła Podstawowa w Rabie Niżnej; Maria Nawieśniak). Poza Konkursem wystąpili gospodarze: Wiktor Pajdzik, Joanna Figura i Zuzanna Sławecka – opiekun Małgorzata Dawiec.

Recytację oceniało jury w składzie: p. Sławomir Łużny (kierownik czytelni popularno-naukowej w limanowskiej bibliotece, koordynator projektów kulturalnych  Limanowskiego Klubu Literackiego), S. Anna Czternastek (katechetka Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej) oraz p. Anna Łabuz (nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu). Przewodniczący jury podkreślił bardzo wysoki poziom Konkursu, staranność w opracowaniu wierszy, ich interpretację i dojrzałość artystyczną recytatorów. W związku z tym wszyscy otrzymali dyplomy, książki i słodycze.

Laureatami i obdarowanymi nagrodami zostali: Kacper Adamczyk i Wiktoria Kaletka (dwa równorzędne I miejsca) oraz Maciej Cieżak (II miejsce).  Szczególne gratulacje dla laureatów, ale i wszystkich uczestników  oraz  serdeczne podziękowania dla opiekunów – nauczycieli, którzy wciąż wierzą w wartość literatury i tę wiarę przekazują następnym pokoleniom.

 Osobą odpowiedzialną za organizację Konkursu była Ewa Jasica-Ociepka (nauczycielka Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej).

II. Po zmaganiach literackich nastąpiła kolejna część uroczystego dnia, czyli „majówka rodzinno-patriotyczna”

W tym szczególnym roku okrągłych rocznic (100 rocznica wybuchu I wojny światowej, 70 -  Powstania Warszawskiego i bitwy o Monte Cassino, 25 – wolnych wyborów 10 – przystąpienia Polski do Unii Europejskiej …)  Gminne Przedszkole w Mszanie Górnej zaproponowało zainteresować już małe dzieci historią i uczyć ich wspólnego świętowania.  Planowany wcześniej I Przegląd Pieśni Patriotycznej dla przedszkolaków z Gminy Mszana Dolna przerodził się w dużą imprezę plenerową z udziałem dzieci z siedmiu placówek oświatowych, ich nauczycieli i rodziców. Celem przeglądu było ocalenie od zapomnienia pieśni patriotycznych, uświadomienie ich roli w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej, kształtowanie osobowości Polaka – współczesnego patrioty.

 W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 7 grup przedszkolnych. Przedszkolaki wspaniale prezentowały wiązanki pieśni legionowych, pieśni z czasów II wojny światowej, a także utwory współczesne. Doniosłym momentem przeglądu było wykonanie „Hymnu Państwowego" przez przedszkolaków reprezentujących Szkołę Podstawową nr 2 w Kasince Małej. Przegląd nie był formą konkursu, nie przyznawano miejsc, dlatego wszyscy mali artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy, kotyliony z godłem Polski oraz  upominki.

W  przeglądzie udział wzięły:

 • Przedszkole przy Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej: Anna Cież, Jakub Waluś, Andrzej Śmieszek, Ilona Klimas, Wiktoria Pietrzak, Aleksandra Ceklarz, Dominik Polak, Karol Ceklarz; opiekunowie - Genowefa Grygiel i Elżbieta Para.
 • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 1 w Lubomierzu: Martyna Kuczaj, Wiktoria Jarosik Elżbieta Złydach, opiekun -  Danuta Kowalczyk.
 • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Łęgowem: Matyna Kuczaj, Anita Smoter, Zuzanna Kupiec, Aleksandra Kupiec, Angelika Luźniak, Zuzanna Nowak, Nikola Buksa, Tomasz Dudzik; opiekun -  Lucyna Leżańska.
 • Przedszkole z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce: Patrycja Kowalczyk, Patrycja Ligas, Martyna Nowak, Natalia Węglarz, Adrian Farganus; opiekun - Krystyna Kornaś.
 • Przedszkole przy Zespole Szkoły i Przedszkola w Olszówce: Emilia Sochacka, Grzegorz Witkowski, Magdalena Hudomięt, Martyna Gil, Jakub Babuśka, Krystian Pietrzak, Martyna Sieniawska, Małgorzata Żmuda; opiekun - Wioletta Kraus.
 • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kasince Małej: Aleksandra Jakubiak, Wiktor Kowalczyk, Magdalena Drab, Julia Chałon, Karolina Bierowiec, Patrycja Nawara, Roksana Mądrala, Gabriela Masłowiec; opiekunowie - Małgorzata Jędrysek i  Renata Szczypka
 • Dzieci z Gminnego Przedszkola przy Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej; opiekunowie Małgorzata Pajdzik, Ewelina Płachczyńska-Struś i Dominika Szeląg.

Serdecznie dziękujemy  za udział w pierwszej edycji przeglądu oraz za przygotowanie tak wspaniałych występów. Jesteśmy przekonani, że uczucia patriotyczne zaowocują w życiu dorosłym małych artystów. Mamy również ogromną nadzieję, że I Przegląd Pieśni Patriotycznej na dobre wpisze się w kalendarz uroczystości organizowanych w naszym przedszkolu. 

 

III. I Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej połączony był z Dniem Rodziny, który w naszym przedszkolu odbywa się corocznie.

Przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Mszanie Górnej zaprezentowały swoim Rodziców program artystyczny oraz pochwaliły się swoimi umiejętnościami tanecznymi. Występy były pięknym prezentem dla Mamuś i Tatusiów za ich trud i serce włożone w wychowanie swoich pociech. Dzieci wręczyły swoim najbliższymi piernikowe serduszka, a potem wszyscy wesoło się bawili przy skocznej, dziecięcej muzyce.

 Osobami odpowiedzialnymi za organizację „majówki patriotyczno-rodzinnej” były nauczycielki: Dominika Szeląg, Małgorzata Pajdzik i  Ewelina Płachczyńska-Struś, która panowała nad całością.

Zespół Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej serdecznie dziękuje wszystkim osobom za życzliwość i pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Słowa uznania dla rodziców naszych przedszkolaków – nieocenionych współorganizatorów uroczystości. Wszystkim gościom – dziękujemy.

 

IV. Wieczorem w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Mszanie Górnej – przy licznym udziale Parafian, odbyło się uroczyste wprowadzenie figury św. Rity – patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Figura została przywieziona z Rzymu przez pielgrzymów uczestniczących w kanonizacji św. Jana Pawła II.

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


************************************************************************************

Wyjątkowy apel z okazji Wielkanocy w Zespole Szkoły i Przedszkola

 

w Mszanie Górnej 

W niepowtarzalną atmosferę Świąt Wielkanocnych zostali wprowadzeni wszyscy uczniowie, przedszkolaki i nauczyciele zebrani w sali multimedialnej 15 kwietnia 2014 r.
w ZSiP w Mszanie Górnej. Tego dnia cała społeczność szkoły wzięła udział w montażu słowno - muzyczny przygotowanym i przedstawionym przez uczniów klas V-VI pod kierunkiem siostry Anny Czternastek. Zaprezentowane zostały teksty na temat ukrzyżowaniu, śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a całość przeplatana była pieśniami wielkopostnymi oraz wielkanocnymi. Ogromne emocje i przeżycia towarzyszyły tym dużym i tym małym, którzy w wielkim skupieniu i zadumie uczestniczyli w tak doniosłym apelu. Kluczową rolę w przedstawieniu odegrał Jakub Figura – uczeń klasy V, który fantastycznie wcielił się w rolę Pana Jezusa, trzykrotnie upadając pod ciężarem krzyża, cierpiąc za nasze grzechy. Inscenizacja miała na celu przygotowanie wszystkich zebranych na przeżycie Triduum Paschalnego oraz do Zmartwychwstania Pana Jezusa.

       Po apelu głos zabrała pani dyrektor Stanisława Nowak, która złożyła wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom świąteczne życzenia.

************************************************************************************
Szkolna Wigilia 2013

 

Święta Bożego Narodzenia to czas spokoju, miłości i pojednania, wszyscy czekają na nie z utęsknieniem. Ponadto są one nierozerwalnie połączone z tradycją wystawiania jasełek. Ta piękna tradycja obecna jest również w naszej szkole.
         W przedświąteczny piątek 21 grudnia uczniowie szkoły podstawowej  pod kierunkiem siostry Anny Czternastek zaprezentowali jasełka dla całej społeczności szkolnej, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i przedszkolaków. Na początek pani dyrektor przywitała wszystkich zebranych na sali gimnastycznej, a następnie oddała głos dzieciom. Uczniowie
w zachwycających strojach, wcielili się w biblijne postaci, a piękna scenografia i śpiewane kolędy wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Po  życzeniach złożonych przez panią dyrektor, jasełkowe aniołki obdarowały wszystkich opłatkiem. Wszyscy obecni na uroczystości dzielili się nim i składali sobie życzenia już osobiście, indywidualnie.
          W świątecznym nastroju rozstaliśmy się, aby spotkać się już w nowym 2014 roku. WESOŁYCH ŚWIĄT !!!


************************************************************************************

Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

 

        Wyjątkowym apelem z okazji święta, jakie obchodzą Polacy 11 XI, została uczczona kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Montaż słowno-muzyczny przygotowała klasa IV wraz z Panią Dyrektor. Część artystyczna poprzedziło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Uczniowie klasy IV przybliżyli wszystkim historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie recytowali wiersze, a każda klasa i obie grupy przedszkolne śpiewały pieśni patriotyczne.


******************************************************************************************************************************
Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Językowy „Lingua Franca”

W dniach od 26 października do 2 listopada uczniowie naszych szkół: Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej, Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej brali udział w Pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Językowym „Lingua Franca” w ramach projektu e-twinning plus. Uczestnikami Festiwalu były również trzy szkoły z Ukrainy: Gimnazjum numer 82 z Charkowa, Mykola Arkas Pierwsze Ukraińskie Gimnazjum z Mikołajowa, Gimnazjum miasta Szczors oraz gimnazjum z Bułgarii: Gimnazjum Dr. Petra Beron ze Swilengradu. Około osiemdziesięciu uczestników festiwalu (w tym około trzydziestoosobowa grupa uczniów z naszych szkół) wspaniale się bawiło. Wszyscy uczniowie zdobywali też wiedzę o krajach i języku państw reprezentowanych na Festiwalu. Nasi zagraniczni goście mieli okazję do zwiedzenia okolicy. Wspólne zajęcia odbywały się popołudniami w Domu Wczasowym Agnieszka, gdzie mieszkali uczniowie z Ukrainy i Bułgarii.
      Na dobry początek, w niedzielę 27 października, odbyła się powitalna dyskoteka z degustacją słodyczy z trzech krajów. Uczniowie z każdego kraju zapełnili słodyczami trzy stoliki i była możliwość ich spróbowania. Na integracyjnej dyskotece bawiły się tez uczennice z naszej szkoły Marzena Pałka,  Wiktoria Skiba oraz Małgorzata Piekarczyk.
W poniedziałek 28 października nasi zagraniczni goście zwiedzili rano Szkołę Podstawową  nr 2 w Mszanie Górnej. Zostali tam bardzo ciepło powitani przez Panią dyrektor Stanisławę Nowak, po czym zobaczyli występ szkolnego zespołu regionalnego „Zagórzańska Dziatwa” prowadzonego przez panie Helenę Flig i Małgorzatę Rosę. Spróbowali oscypka i zwiedzili dokładnie każdą salę lekcyjną, salę regionalną oraz plac zabaw. Zarówno budynek szkoły jak i jej wystrój oraz wyposażenie bardzo przypadł gościom do gustu. Następnie około południa uczniowie z Ukrainy i Bułgarii przejechali do Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej, gdzie po powitaniu gości przez Panią dyrektor Martę Skowronek odbyły się zawody sportowe. Zorganizowano mecz w piłkę nożną i piłkę siatkową. Wynik oczywiście nie był tu najważniejszy, ale uczniom z Mszany Górnej udało się wygrać oba mecze.
Tego samego dnia miało miejsce uroczyste rozpoczęcie festiwalu. W obecności przedstawicieli władz gminy: pani Agaty Kordeczki oraz Ireneusza Nalepy - radnych Gminy Mszana Dolna, dyrektorów szkół: Pani Marty Skowronek, Pani Stanisławy Nowak, Pani Anny Piwowarskiej i nauczycieli: Agnieszki Wcisło, Małgorzaty Stożek, Elżbiety Kubik, Elżbiety Wojsław oraz nauczycieli i dyrektorów szkół z Ukrainy i Bułgarii, otwarcia dokonali główni organizatorzy Zbigniew Wcisło - nauczyciel języka angielskiego ZPO w Mszanie Górnej i Svietlana Aleksiejeva - nauczyciel języka angielskiego Gimnazjum w Charkowie. Następnie uczniowie krótko zaprezentowali kraje uczestniczące w projekcie. Naszą szkołę reprezentowała Marzena Pałka, która recytowała wiersz pt. ,,Pozdrowienie” Kazimierza Przerwy- Tetmajera. W tym dniu był również polski wieczór, na którym  przedstawiciele Zespołu Folklorystycznego „Dolina Mszanki”, działającego przy ZPO w Mszanie Górnej pod kierunkiem pani Elżbiety Wojsław, zaprezentowali i próbowali uczyć naszych regionalnych tańców. Dzień zakończyła dyskoteka podczas której, można było degustować nasze danie regionalne- łazanki oraz szarlotkę upieczoną przez naszych uczniów w tym przez Marzenkę Pałkę i Małgosię Piekarczyk. W międzyczasie była możliwość obejrzenia wystawy prac plastycznych  uczniów Dziecięcej Szkoły Sztuk nr 5 z Kijowa, którzy też od czasu do czasu włączali się do Festiwalu.
We wtorek 29 października do południa nasi goście zwiedzali Kraków, a po południu rozpoczął się dzień bułgarski, na którym obejrzeliśmy i próbowaliśmy tańczyć regionalne bułgarskie tańce. W czasie dyskoteki z karaoke śpiewały też uczennice naszej szkoły. Wiktoria Skiba i Małgosia Piekarczyk prezentowały przygotowane wcześniej piosenki w języku angielskim. W trakcie zabawy degustowaliśmy regionalne potrawy.
Środa 30 października był dniem ukraińskim oraz dniem prezentacji narodowych języków. Wcześniej jednak nasi goście zwiedzili przed południem kopalnię soli w Wieliczce. Po południu wszystkie kraje w krótkiej prezentacji przedstawiły swoje narodowe języki. Podczas prezentacji polskiej grupy Sylwester Kubik recytowała wiersz Juliana Tuwima pt. ,,Abecadło”, a uczennice klasy szóstej układały się w  litery wymienione w wierszu. Ponieważ tego dnia był dzień ukraiński, na koniec naszej prezentacji polska młodzież zaśpiewała piosenkę pt,, Ukraina”. Wiktoria Skiba akompaniowała na gitarze, a Małgosia Piekarczyk i Marzenka Pałka na skrzypcach. Następnie ukraińska młodzież uczyła tańczyć i pokazywała regionalne tańce z różnych stron Ukrainy. W festiwalu uczestniczyły 3 szkoły z różnych zakątków tego kraju i każda z nich mogła przedstawić swoją prezentację. W czasie wieczornej dyskoteki karaoke degustowaliśmy ukraińskie pierogi i inne regionalne dania.
W czwartek ranek 31 października nasi goście uczestniczyli w warsztatach pieczenia chleba w Zubrzycy Górnej, po południu podziwiali naszą okolicę po zdobyciu góry Wsołowa, a wieczorem już z naszymi uczniami bawili się na Balu Przebierańców - Halloween. Piątek 1 listopada był dniem zwiedzania Zakopanego, a wieczorem oficjalnego zakończenia Festiwalu. Na ceremonii młodzież zaśpiewała finałową piosenkę ,,We are the World’ Michaela Jacksona. Polską wersję wykonała Wiktoria Skiba. W sobotę wczesnym rankiem nasi goście odjechali do swoich krajów.
       Festiwal dla naszych uczniów biorących udział w zajęciach był wspaniałą okazją do bliższego poznania kultury i  tradycji  ukraińskich oraz bułgarskich kolegów. Dał możliwość poznania rówieśników z innych krajów i rozwinięcia międzynarodowych kontaktów. Przyczyni się też na pewno do popularyzacji języka angielskiego w naszym środowisku - jako niezbędnego elementu międzynarodowej komunikacji. Był też świetną okazją promocji naszej zagórzańskiej kultury i tradycji oraz promocja naszego regionu.

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


******************************************************************************************************************************
Obchody XIII Dnia Papieskiego

 

,,Jan Paweł II – papież dialogu” – takie hasło przyświecało w tym roku kolejnym uroczystym obchodom Dni Papieskich . Z tej okazji w październiku uczniowie Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej wykonali wiele zadań, które miały przybliżyć im postać wielkiego Polaka, błogosławionego Jana Pawła II.
      W dniu 09 października  uczniowie klasy czwartej pod opieką wychowawczyni i nauczycielki języka angielskiego wzięli udział w wycieczce do Lubomierza i odwiedzili ,,Papieżówkę”, gdzie przed laty odpoczywał Karol Wojtyła. Podczas kilkugodzinnego pobytu w tym niezwykłym miejscu mieli okazję zastanowić się nad wielkim dziełem, jakiego w swym życiu dokonał ten wielki człowiek.
       16 października w szkole odbył się uroczysty apel, który przygotowali uczniowie pod kierunkiem katechetki, s. A. Czternastek.  Apel miał formę bardzo wzruszającego montażu słowno – muzycznego połączonego z prezentacją multimedialną przypominającą najważniejsze fakty z życia Jana Pawła II.Uczniowie szkoły i przedszkolacy wzięli również udział w Festiwalu talentów, który miał miejsce w ZSiP w Łostówce. W konkursie wiedzy o Karolku przedszkolacy zajęli II miejsce, w konkursie plastycznym w kategorii klas I – III Karolina Flig z klasy II zdobyła II miejsce, a uczniom kl. IV – VI w konkursie wokalno – instrumentalnym udało się wywalczyć I miejsce e……
      Uczniowie wciąż pamiętają o wielkim Papieżu – Polaku. Aby Jego sylwetkę i działania przybliżyć szerszej społeczności, w niedzielę 20 października w tutejszym kościele zaprezentowali program artystyczny, z którym wystąpili w szkole. Obecność wiernych świadczyła o tym, że i oni pamiętają o błogosławionym Janie Pawle II, a głoszone przez niego słowa są im bliskie i drogie, gdyż to język miłości, język, którym wszyscy powinni rozmawiać.


***************************************************************
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
11 X odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W montażu słowno - muzycznym zaprezentowali się uczniowie klasy II i III, którzy śpiewali, recytowali i tańczyli składając tym samym życzenia i podziękowania za trud swoim nauczycielom. Całą oprawę akademii przygotowały panie Małgorzata Rosa i Małgorzata Dawiec. Ponadto, wszyscy pracownicy szkoły otrzymali upominki w postaci „ślicznych laurek”.
Na koniec uroczystości przewodnicząca Rady Rodziców na ręce Pani Dyrektor złożyła podziękowania za trud włożony w wychowanie dzieci oraz życzyła dalszej wzorowej współpracy.


***************************************************************
Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym!

 

Ważna informacja dla uczniów (I – VI) i ich rodziców! 

Drugiego września 2013 roku,  inauguracja roku szkolnego, odbędzie się  według porządku:

 1. Msza św. o godz. 9.00.
 2. Spotkanie w sali gimnastycznej.
 3. Spotkanie z wychowawcami.

Uczniowie pamiętajcie, że po Mszy św. idziecie do szkoły z rodzicami lub z nauczycielami. Nikt z Was nie idzie bez opieki dorosłych.
Spotykamy się w sali gimnastycznej, potem w swoich salach lekcyjnych.        
Prosimy, abyście przynieśli w tym dniu pantofle i zmienili buty w szatni. Przynieście również długopisy i brudnopisy.

Uwaga dla rodziców przedszkolaków!

Przypominamy, że dla przedszkola – 2 września – jest zwykłym, roboczym dniem!

 

Do zobaczenia!