Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,

bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.


21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona wyginięciem.

Dzień Języka Ojczystego ma na celu pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Pierwsze obchody Dnia Języka Ojczystego na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce po raz pierwszy świętowano w 2005 roku.

W tym dniu reprezentanci klas IV-VIII przystąpili do zespołowej rywalizacji, podczas której rozwiązywali zadania z różnych dziedzin języka polskiego. Grupy musiały wykazać się sporą wiedzą, odpowiadając na pytania sprawdzające znajomość lektur szkolnych, zasad ortografii, gramatyki czy wiadomości na temat błędów językowych. Bezkonkurencyjne okazały się przedstawicielki klasy VII, które zdobyły w międzyklasowych zmaganiach największą ilość punktów.

Mamy nadzieję, że moda na język polski zagości w naszej klasie na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych. Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego dostarczyły wszystkim sporo emocji, wiedzy i umiejętności. Wszystkie działania podjęte w tym dniu miały na celu podkreślenie piękna polskiego języka i uświadomienie, że powinniśmy o niego dbać na co dzień, a nie tylko od święta.

red. i fot. Ewelina Płachczyńska-Struś

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

 

ARCHIWUM WIADOMOŚCI

Tekst alternatywny

Tekst alternatywny

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny