Wektor Emoji Czerwony Zły Smutna Twarz - Stockowe grafiki wektorowe i  więcej obrazów Gniew - Gniew, Emotikon, Antropomorficzna buźka Moje spotkanie ze złością Wektor Emoji Czerwony Zły Smutna Twarz - Stockowe grafiki wektorowe i  więcej obrazów Gniew - Gniew, Emotikon, Antropomorficzna buźka

MówieW ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „SZTUKA EMOCJI” uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach nt. „Moje spotkanie ze złością”. Ich celem było uświadomienie uczestnikom, że złość jest częścią naszego codziennego funkcjonowania, z którą musimy sobie radzić.

MówiePodczas zajęć ćwiczyliśmy umiejętność rozpoznawania przyczyn złości oraz radzenia sobie z nią bez utraty kontroli nad swoim zachowaniem. Najważniejszym etapem było poznawanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie ze złością.Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy na temat sytuacji, które mogą powodować w nas złość. Każdy miał okazję wypowiedzieć się, co powoduje, że się złości i w jaki sposób próbuje ją opanować. Następnie uczestnicy zajęć w parach bawili się w zabawę „Walka kogutów”.
W dalszej części uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „Bajka o złości”. Bohaterką bajki była dziewczynka o imieniu Zosia, u której zamieszkała złość i podpowiadała jej coraz to nowsze sposoby złoszczenia się. Rodzina Zosi była już tym zmęczona, aż mama wpadła na pomysł jak można pomóc córce i całej rodzinie, żeby dziewczynka przestała się w końcu złościć.
Pod koniec zajęć uczniowie brali udział w zabawie „Złości mnie”. Każdy uczestnik wypisał na kartce papieru litery swojego imienia jedna pod drugą, a następnie szukał nazwy emocji lub uczuć, które towarzyszą mu, kiedy się złości. Na koniec zajęć uczniowie grali w gry stolikowe (karty UNO, Jenga, Scrabble, itp.), podczas których uczyli się panować nad złością w czasie przegranej gry.
W holu głównym umieszczono gazetkę informacyjną, z której można było się dowiedzieć, co to jest złość, jakie są jej objawy oraz jakie pełni w naszym życiu funkcje.

MówieMówienie o emocjach jest niezwykle trudne, a staje się jeszcze trudniejsze w sytuacji, gdy doświadczamy uczuć tych nieprzyjemnych dla nas w odczuwaniu. Mamy jednak nadzieję, że przeprowadzone zajęcia pozwolą naszym uczniom zrozumieć, że każdy czasem się złości, ale najważniejsze jest, aby potrafić nad złością panować.

red. i fot. E. Płachczyńska-Struś, M. Malarz