Cenna lekcja historii

27 kwietnia 2023 r. klasa VIII brała udział w niezwykłej, podwójnej lekcji historii – był to wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz zwiedzanie Muzeum Dom Rodziny Ojca Świętego Jana Pawła II.

aaaaaNajpierw uczniowie wraz z opiekunami udali się do Oświęcimia. Celem było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni.Pod opieką przewodnika ósmoklasiści rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Podczas projekcji filmu dokumentalnego zobaczyli historię powstania obozu oraz ukazującego dowody hitlerowskich zbrodni. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu. Zwiedzając Blok 11, zatrzymali się pod ścianą śmierci, pod którą odbywały się egzekucje przez rozstrzelanie. W tym miejscu uczniowie zapalili znicz, oddając hołd wszystkim ofiarom. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty poobozowe: rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie. Odwiedzane miejsca, eksponaty muzealne oraz multimedialne ekspozycje zrobiły wielkie wrażenie na zwiedzających.

aaaaaW drodze powrotnej udaliśmy się do Wadowic, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. W tym nowoczesnym muzeum multimedialnym uczniowie poznali opowieść o życiu jednego z najwybitniejszych Polaków-obywatelu świata. Przechodząc  przez poszczególne pomieszczenia obiektu poznali życie Papieża Polaka od kołyski do kanonizacji. Ekspozycja muzeum obejmuje wyposażenie z czasów zamieszkania budynku przez rodzinę Wojtyłów, portrety rodzinne, kopie świadectw szkolnych i dyplomów oraz dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie.

aaaaaWyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz do wadowickiego muzeum był swoistą lekcją historii, która z pewnością w pamięci uczniów klasy VIII utkwi na zawsze.

red. i fot. E. Płachczyńska-Struś

ARCHIWUM WIADOMOŚCI