„O miłości nie tylko od święta…”

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Sztuka emocji" przeprowadzone zostały zajęcia pn. „O miłości nie tylko od święta…”. Ich realizacja zbiegła się z Dniem Świętego Walentego – patrona zakochanych. W tym roku szczególnie staraliśmy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktowaliśmy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. Podkreślając równocześnie, że o miłości należy pamiętać na co dzień, a nie tylko od święta.

Z inicjatywy Samorządów Uczniowskich tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanych pudełek. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości.

W tym dniu obowiązywał także specjalny dress code – dominowały ubrania w kolorze czerwonym.

Rozważania o miłości przeprowadzono także na lekcjach języka polskiego. Wykorzystując metodę przekładu intersemiotycznego, uczniowie wykonywali ilustracje do wybranych wierszy, w których głównym motywem była miłość. Następnie ustalali cechy prawdziwej miłości, poznawali związki frazeologiczne o miłości, wskazywali sposoby okazywania sobie miłości. W starszych klasach uczniowie analizowali „Hymn o miłości”, dochodząc do wniosku, że prawdziwa i szczera miłość to dar, który nadaje sens i wartość życiu.

Temat miłości wydawał się dość trudny, ale jednocześnie niezwykle ważny. Jest to uczucie, które obejmuje wiele aspektów naszego życia, dlatego warto przybliżać i rozmawiać o tej niezwykłej emocji.

red. i fot. Grażyna Miśkowiec, Małgorzata Łabuz