ZESPÓŁ SZKOŁY I PRZEDSZKOLA W MSZANIE GÓRNEJ

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Przerwy - Tetmajera oraz Gminne Przedszkole

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

 CYKLICZNE SPOTKANIA Z LUDŹMI Z PASJĄ

                                                                             Rajdowa przygoda

           W Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej od kilku lat realizowany jest projekt pod nazwą „Spotkania z ludźmi z pasją”. Uczniowie poznają osoby nietuzinkowe, niezwykłe, które odkryły, czym chcą się zajmować i co sprawia im przyjemność. Tym razem mieli możliwość spotkać się z prawdziwymi pasjonatami motoryzacji –  Grzegorzem Bębenkiem i Michałem Bębenkiem. 
       Panowie Michał i Grzegorz od lat tworzą zgrany duet - prywatnie są braćmi, natomiast zawodowo członkami załogi Platinum Subaru Rally Team. Z powodzeniem biorą udział w najważniejszych i najbardziej prestiżowych rajdach samochodowych w Polsce. W trakcie spotkania opowiedzieli o swojej drodze do sukcesu, zmaganiach, sportowej rywalizacji na drogach oraz o towarzyszących im trudnościach i radościach. Zwracali także uwagę na kwestię bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zachęcali do rozwijania własnych zainteresowań. 
        Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał plakat z autografami rajdowców, a przedstawiciele samorządu uczniowskiego podziękowali Panom za interesujące spotkanie życząc dalszych sukcesów.


„Kolorowy wszechświat” i „kosmiczne podboje”  

1 grudnia 2017 r. uczniowie Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę o wszechświecie. W ramach cyklu „Spotkań z ludźmi z pasją”, które realizowane są w naszej placówce, odbyły się zajęcia z panem Danielem Stasiakiem. To bez wątpienia niezwykły człowiek i prawdziwy pasjonat astronomii.

 
            Pod miękką kopułą przenośnego planetarium podziwialiśmy rozgwieżdżone niebo, poznawaliśmy kolejne planety, ich księżyce, gwiazdozbiory związane ze znakami zodiaku, piękne mgławice i odległe galaktyki. Z pokładu statku kosmicznego spoglądaliśmy na Ziemię. Byliśmy świadkami „deszczu” spadających gwiazd, oczywiście licząc że spełnią się nasze życzenia. Mieliśmy także możliwość dotknąć prawdziwy meteoryt i poznać jego właściwości.
 
           W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się również, że warto odkrywać swoje pasje i realizować marzenia. Pan Daniel zachęcał do wiary w siebie. Mówił, że jeśli mocno czegoś pragniemy i do tego dążymy, to osiągniemy cel. Historia jego życia, którą opowiedział, była tego najlepszym dowodem.

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

Pasja Pisania

 

      19 maja odbyło się spotkanie uczniów klas III-VI z Panią Stanisławą Nowak, która jest dyrektorem i pedagogiem w naszej szkole. Od dawna pasją Pani dyrektor jest pisanie autorskich tekstów, legend, historii...Tym razem uczniowie poznali historię pt. "Urodziny Malwiny" i legendę o powstaniu Mszany Górnej. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwały się w czytane teksty. Czekamy na więcej.... 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


Spotkanie z ludźmi z pasją (c.d.)

 

10 kwietnia 2014 r. do Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej już po raz drugi przyjechali dwaj podróżnicy i odkrywcy, doktoranci Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Michał Apollo i Marek Żołądek. Tym razem w bardzo ciekawy i obrazowy sposób opowiadali uczniom o największych na świecie wulkanach znajdujących się w pacyficznym pierścieniu ognia oraz o wulkanach europejskich. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o tym, jak powstają wulkany,  jak przebiega ich erupcja, o ich niszczycielskiej sile i zagrożeniach dla ludzi.
        Podróżnicy przywieźli ze sobą sprzęt wspinaczkowy, jakiego używają podczas przeprowadzania badań na niedostępnych górskich szczytach. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądali m.in. linę wspinaczkową, uprząż, różnego rodzaju haki, śruby lodowe, czekany, łopaty, specjalne buty z rakami itp. wszyscy  byli zafascynowani prezentacją podróżników i niemal wszyscy wyrazili chęć poszerzania wiedzy o świecie.
         Na zakończenie, dyrektor szkoły, pani Stanisława Nowak podziękowała gościom za przybycie oraz wyraziła nadzieję na kontynuację spotkań.

 

W dwie godziny dookoła świata

 

          21 czerwca 2013 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej  odbyli ,,podróż dookoła świata”.
          Z inicjatywy p. Bogumiły Pajdzik (a raczej Jej syna Wiktora z klasy II, dla którego jeden z gości jest wujkiem) do naszej szkoły zostali zaproszeni dwaj podróżnicy i odkrywcy, doktoranci Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Michał Apollo i Marek Żołądek, którzy podróżują po bardzo ciekawych, odległych, egzotycznych zakątkach Ziemi i prowadzą tam badania naukowe.
      W czasie spotkania podróżnicy przekazali młodym słuchaczom bardzo wiele interesujących wiadomości na temat miejsc, w których byli: położenia geograficznego, ukształtowania terenu, klimatu, fauny, flory, bogactw naturalnych oraz mieszkańców. Oglądając kolorowe slajdy, słuchając ciekawych opowieści, dzieci podróżowały po nieznanych szczytach Himalajów, Tybecie, Andach; były w Amazonii, na afrykańskiej sawannie, w Górach Stołowych RPA,  Singapurze,  Japonii, a nawet w centrum filmowym w Nowej Zelandii, gdzie powstał film pt. ,,Władca pierścieni”. Jednak największe zainteresowanie wzbudziła opowieść o etapach zdobywania górskich szczytów w Himalajach, o pokonywaniu fizycznego zmęczenia  w czasie wspinaczki, trudach życia w ekstremalnych warunkach, zagrożeniach oraz współpracy łączącej odkrywców.

      Spotkanie trwało tylko 2 godziny, uczniowie podróżowali tylko w wyobraźni, ale i tak przeżyli bardzo ciekawą przygodę. Prawie wszyscy chcą zostać podróżnikami, jednak wiedzą, że to niełatwe zadanie. Na razie postanowili pilnie uczyć się przyrody, „aby wiedzieć, dokąd jechać”; języków, „by móc się porozumiewać”; matematyki, „aby nie dać się oszukać” … jak radzili naukowcy.        

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

 

Spotkanie dzieci z poetką

 

   Jak zostać prawdziwym poetą a nie wierszokletą? Odpowiedź na to pytanie uzyskały dzieci z naszej placówki w dniu 20 czerwca 2013 r. Wtedy to w szkole odbył się IV Gminny Konkurs Recytatorski.  Przewodniczącą jury była Ewa Stadtmüller,  poetka, nauczycielka i dziennikarka z Krakowa, która przed konkursem spotkała się z uczniami i przedszkolakami. Pani Stadtmüller w bardzo ciekawy, obrazowy sposób opowiadała o kolejnych etapach powstawania książki, po czym zorganizowała teatrzyk kukiełkowy, w którym z ogromnym entuzjazmem i zaciekawieniem uczestniczyli młodzi widzowie. Poetka uczyła dzieci, jak układać wierszyki, rymowanki, zagadki; wspólnie z nimi stworzyła zupełnie nowe opracowanie „Legendy o smoku wawelskim”, w której pojawiło się zaskakujące, humorystyczne zakończenie. Małym widzom bardzo podobał się też żartobliwy wierszyk poetki o boćku, który chciał napisać wierszyk dla żabek, przedstawienie „O przygodach krasnalka Jagódki” oraz zagadki Bajduszka i Bajkownika.
          W czasie spotkania poetka stworzyła miłą, radosną atmosferę. Dzieci chętnie współpracowały, wesoło się bawiły i zdobywały nagrody. Poznały nie tylko tajniki poetyckiego warsztatu, ale uzyskały wiedzę na temat rodzajów lalek używanych w teatrzyku kukiełkowym. Zobaczyły, jak np. z drewnianej łyżki samodzielnie zrobić pacynkę.

        Po tym spotkaniu odbyła się promocja książek autorstwa naszego gościa. Dzieci chętnie je kupowały, bo miały niepowtarzalną okazję zdobycia autografu znanej, cenionej poetki.   

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


Spotkanie z misjonarzem

 

        17 czerwca gościliśmy w naszej szkole ks. Jana Fliga, który pochodzi z naszej miejscowości. Nasz rodak już prawie 25 lat mieszka w Brazylii, gdzie jest misjonarzem i pełni wiele trudnych, ale zaszczytnych godności kościelnych. Ks. Jan opowiadał o swojej pracy i życiu w Brazylii. Odpowiadał na pytania na temat wyglądu szkół, ich wyposażenia, zajęć pozalekcyjnych dzieci, ich ulubionych zabaw …
Przy okazji spotkania złożyliśmy ks. Janowi życzenia z okazji jubileuszu 25-lecia kapłaństwa, który świętował „wśród swoich” w niedzielę, 9 czerwca.
Księże Janie, serdecznie dziękujemy i życzymy bożego błogosławieństwa.  

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.