Strach ma wielkie oczy

W ramach Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego SZTUKA EMOCJI  uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach dotyczących emocji jaką jest STRACH. Wraz z uczniami klasy IV i V została przeprowadzona rozmowa na temat tej emocji. Na pytanie „Jak wygląda ekspresja strachu”, padły odpowiedzi:

- "Brwi są podniesione i ściągnięte do siebie",

- "Brwi stają się mniej zaokrąglone, prostują się",

- "Górne powieki podnoszą się",

-"Dolne powieki są napięte",

- "Oczy się zaokrąglają, czasem wręcz wybałuszają",

- "Nad brwiami i nosem pojawiają się podłużne zmarszczki".

Następnie uczestniczy próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Czym jest strach?

Dowiedzieli się, że strach to naturalna reakcja organizmu (fizjologiczna, emocjonalna i poznawcza), że  jest to sygnał ostrzegający cały organizm: „uwaga, zbliża się zagrożenie”.

Dzięki takiemu naturalnemu sygnałowi, możemy szybko reagować i przygotować się do odpowiedzi na potencjalne zagrożenie.

Co prawda strach wskazuje na potencjalne zagrożenie, jednak czasem … lubimy się bać. Oglądamy i czytamy horrory lub chodzimy do domu strachów.

red. i fot. Grażyna Miśkowiec