„Duma mnie rozpiera, gdy …”

W kwietniu uczniowie naszej szkoły zgłębiali wiedzę na temat kolejnej ważnej emocji w życiu człowieka, czyli dumy.

Na zajęciach uczniowie oglądali bajkę pt. „Dumna róża”. Po jej obejrzeniu rozmawialiśmy o zachowaniu bohaterki bajki, u której duma przerodziła się w pychę. Kolejnym etapem zajęć było gromadzenie znanych powiedzeń z wyrazem duma i wyjaśnianie ich znaczenia. Dzieci opowiadały o sytuacjach, kiedy czuły się dumne z siebie, z innych osób lub kiedy ktoś mówił do nich, że jest z nich dumny. Stwierdziły, że uczucie dumy jest bardzo przyjemne dla człowieka i motywuje nas do działania. Na papierowych dłoniach zapisywały przykłady, kiedy odczuwały dumę. W kolejnym etapie zajęć dzieci odgrywały scenki obrazujące odczuwanie dumy. Na zakończenie uczniowie grali w gry planszowe, rozwiązywały łamigłówki, mieli więc okazję do odczuwania i okazywania dumy.

W holu szkolnym umieszczono gazetkę informacyjną, z której można było dowiedzieć się, co to jest duma i jak nie pomylić jej z pychą.