„Mała ojczyzna" – warsztaty filmowo-fotograficzne dla mieszkańców Gminy Mszana Dolna

Stowarzyszenie Filmowe „Wyspy Kultury” z Łętowego, zrealizowało projekt „Mała ojczyzna – warsztaty filmowo-fotograficzne dla mieszkańców Gminy Mszana Dolna”, współfinansowany przez Gminę Mszana Dolna w ramach współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi.
W warsztatach realizowanych przede wszystkim w czerwcu 2023 roku, uczestniczyły dzieci, młodzież i dorośli z terenu Gminy Mszana Dolna. Podczas zajęć teoretycznych uczestnicy zapoznali się z obsługą sprzętu filmowego, ze sposobami kadrowania, oświetlenia planu, podziału pracy w zespole filmowym.
Zajęcia praktyczne i warsztatowe dostarczyły oczywiście spory zapas wiedzy, ale też i radości. Młodzież i dzieci stworzyły własny plan filmowy pod okiem specjalistów i (w zależności od wyznaczonych zadań), przeprowadzały wywiady z mieszkańcami, tworzyły podstawy reportażu filmowego na temat swoich okolic i sposobu życia na wsi. Uczestnicy mieli okazje wcielić się i przećwiczyć wiele ról filmowych, aktora, reżysera, kierownika planu, oświetleniowca, klapsera, scenarzysty, operatora, scenografa, stylisty i kostiumografa).
Większość dzieci wypowiadała się bardzo pozytywnie o swoim środowisku, ceniąc spokój i ciszę życia w małej miejscowości. Wiele dowiedzieliśmy się wszyscy wspólnie o najbliższej okolicy, szukając w ramach warsztatów lokacji filmowych dla naszych zdjęć. Mieliśmy ambicje wykorzystać lokalne stroje, architekturę, narzędzia, rekwizyty, aby stworzyć wspólnie z uczestnikami „żywe, malarskie obrazy” jeszcze bardziej podkreślając piękno kultury ludowej. Szczególne podziękowania należą się Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej, Pani mgr Stanisławie Nowak za udostępnienie Zagórzańskiej Izby Regionalnej znajdującej się na terenie szkoły oraz pani mgr Ewelinie Płachczyńskiej-Struś i mgr Teresie Trybus za pomoc w doborze rekwizytów na potrzeby realizacji zdjęć. Inspiracją dla uczestników stały się między innymi obrazy Włodzimierza Przerwy-Tetmajera (rok 2023 ogłoszono Rokiem Tetmajera), przyrodniego brata Kazimierza-Przerwy Tetmajera, patrona Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej. Korzystając z twórczości Tetmajera uczestnicy podczas warsztatów mieli okazję zaadaptować jego obrazy do własnych celów, aby „odtworzyć” klimat zagórzańskiej „modlitwy wieczornej przy świecach”, czy scen rodzajowych z życia codziennego na wsi, takich jak między innymi „obieranie ziemniaków”.
Poniżej przedstawiamy fotorelacje z warsztatów oraz pamiątkowy klip zmontowany przez Stowarzyszenie Filmowe Wyspy Kultury z ujęć realizowanych przez uczestników warsztatów.

red. Małgorzata Flig

fot. Małgorzata Flig, Jacek Flig