Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania.

Już wakacje się zaczęły,
do widzenia szkoło!
Nie ujrzymy cię przez lato,
bawiąc się wesoło.
W kąt czytanki, w kąt rachunki,
książki i zeszyty!
Z nami lipiec, z nami sierpień,
złotym słońcem szyty!
A gdy skończą się wakacje,
jak nam będzie miło,
że do ciebie, miła szkoło,
znów się powróciło.


Życzymy wszystkim by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.**********************************************************
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z POŻEGNANIA KLASY VI

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

***********************************************************
Degustacja soków w ramach akcji "Owoce w szkole"


    Program Unii Europejskiej „Owoce w szkole” został powołany do życia jako inicjatywa mająca na celu odwrócenie niekorzystnych tendencji dotyczących zwyczajów żywieniowych dzieci, a w szczególności niewystarczającego spożywania owoców i warzyw. Głównymi celami programu są trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach.
     Program ten jest jednym z narzędzi dostępnych dla szkół, dzięki któremu mogą kształtować i rozwijać prozdrowotną edukację najmłodszych uczniów oraz w rzeczywisty sposób wpływać na ich dietę.
     W ramach programu w czwartek 27 czerwca w naszej szkole każdy uczeń mógł skosztować przepysznych soków z jabłek, pomarańczy, kiwi, limonki, pomidora i wielu innych. Mniam, mniam...
        Sponsorami
Owocowego Dnia" w naszej szkole była firma „Badyl Partner” Józefa Dawca i Rafała Miśkowca. W tym miejscu pragniemy dodać, iż jej właściciele to ludzie, którzy zawsze pamiętają o naszych uczniach przygotowywując dla nich coś wyjątkowego, a tym razem zdrowego i owocowego. Bardzo dziękujemy!!!

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


****************
*******************************************
Gminny Konkurs Recytatorski

       Gospodarzem i organizatorem Gminnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych tradycyjnie był Zespół Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej. Tym razem, 20 czerwca, uczniowie z naszej gminy recytowali wiersze Wandy Chotomskiej.
       Patronem konkursu i honorowym gościem uroczystości był Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna, który ufundował również nagrody dla zwycięzców tych zmagań.. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Ewa Stadtmüller – krakowska poetka, polonistka i dziennikarka, która przewodniczyła jury. W jego skład weszły również Panie Marta Chudzikiewicz-Kubies (ZPO Mszana Górna) i Anna Macuga (ZSiP Olszówka).
Bohaterami dnia były jednak dzieci, które pięknie recytowały wiersze W. Chotomskiej i godnie reprezentowały swoje szkoły w IV edycji konkursu – podkreśla Stanisława Nowak, Dyrektor placówki organizującej Konkurs. Gościnnie wystąpił uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej - Dominik Walczak.
        Laureaci Konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy – dyplomy i słodkie prezenciki. Gratulujemy dzieciom, ich opiekunom, rodzicom i serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i zaangażowanie. Z nadzieją spotkania za rok – życzymy wszystkim miłych wakacji.

 

Wyniki Konkursu:

 

Lp

Nazwa szkoły

Imię i nazwisko dziecka

Imię i nazwisko opiekuna

Tytuł wiersza

Zdobyte miejsce

1

Szkoła Podstawowa w Zespole Szkoły i Przedszkola w Olszówce

Anna Kusiak

Anna Macuga

Motyle

 

2

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Lubomierzu

Elżbieta Wąchała

Katarzyna Wojtyczka

Lokomotywa lądy odkrywa

 

3

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Lubomierzu

Magdalena Pajdzik

Grażyna Panek

Dlaczego cielę ogonem miele

II

4

Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kasince Małej

Norbert Grzyb

Barbara Łojas

Kurcze blade

 

5

Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej

Adam Kowalczyk

Anna Rataj

Kurcze blade

 

6

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej

Zuzanna Jakubiak

Elżbieta Strug

Dyzio Trąbalak

 

7

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Kasince Małej

Emilia Drabik

Elżbieta Jakubiak

Po co krowie rogi na głowie

III

8

Szkoła Podstawowa w Łętowem

Joanna Palac

Mariola Mamala

Dziesięć bałwanków

 

9

Szkoła Podstawowa w Glisnem

Anna Sater

Elżbieta Pustelnik

Motyle

 

10

Szkoła Podstawowa nr 1 w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej

Maria Szarek

Anna Godawska

Bałwan z podwórka

I

11

Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej

Karolina Kowalczyk

Katarzyna Wacławik

Owieczka

 

red. Ewa Jasica-Ociepka

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


***********************************************************

Niespodzianka dla dzieci z okazji Dnia Dziecka

Dzień Dziecka dawno już za nami, jednak dla uczniów i przedszkolaków z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej udało się go nieco przedłużyć. Dzięki hojności i wspaniałomyślności Państwa Bernadety i Andrzeja Trzupków, rodziców Ani, która uczęszcza do naszego przedszkola, 13 czerwca w czwartkowy poranek w ogrodzie przedszkolnym „wyrosła” ogromna, dmuchana i barwna zjeżdżalnia „Dżungla-wspinaczka”. Przez cały dzień uczniowie, przedszkolaki oraz wszystkie chętne dzieci z okolicy mogły z niej korzystać do woli.
Ta niecodzienna niespodzianka sprawiła ogromną radość wszystkim dzieciakom, pozwoliła im zużyć nadmiar energii, aktywnie wypocząć, a co najlepsze świetnie się bawić na świeżym powietrzu.
         Państwu Trzupkom składamy ogromne podziękowania,  natomiast dzieciaki są wdzięczne, że mogły tak cudownie spędzić czas, który przyniósł im moc niezapomnianych wrażeń.

Ewelina Płachczyńska-Struś

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


***********************************************************
Dzień Dziecka w Mszanie Górnej

Dzieci z Mszany Górnej i okolic w tym roku swoje święto obchodziły w sposób wyjątkowy. W niedzielę, 2 czerwca, przy budynku Ośrodka Powołaniowego EMAUS odbył się rodzinny festyn. Jego organizatorami byli księża z tutejszej parafii i EMAUS oraz Zespół Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej.

Festyn przebiegał pod hasłem: ,,Kim będę w przyszłości?” i miał dostarczyć dzieciom jak najwięcej radości, beztroskiej zabawy i pozytywnych emocji z okazji ich święta. To zadanie niewątpliwie zostało zrealizowane w stu procentach, bo świetnie bawili się nie tylko najmłodsi, ale i młodzież występująca w roli animatorów organizowanych zabaw oraz rodzice i dziadkowie, którzy dbali o bezpieczeństwo swych pociech.

Każde dziecko po wykupieniu, za symboliczną złotówkę, ,,Karty poszukiwacza zawodu” mogło zaznać radości i trudów towarzyszących wykonywaniu różnych prac. Uczestnicy zabawy próbowali być żołnierzami, fryzjerami, cukiernikami, rybakami, magikami, sportowcami, przedszkolankami, a nawet malarzami. Największe emocje wzbudzali animatorzy, którzy proponowali dzieciom pracę drwala, pasterza, sanitariusza, garncarza i księdza. Maluchy mogły już teraz wykazać swe umiejętności potrzebne w dorosłym życiu, np. jak posługiwać się młotkiem, jak wydoić kozę, a nawet w jaki sposób poprawnie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu czy wezwać pogotowie ratunkowe. Jednocześnie prowadzone były inne zabawy i gry zręcznościowe, np. wyścigi z jajkiem na łyżce, przeciąganie liny, strzelanie z łuku do bramki, bierki… Zainteresowaniem cieszyły się kucyki od „APACZA”; jazda w siodle na prawdziwym koniku była dla dzieci wyjątkową atrakcją. Wiele pozytywnych emocji  wzbudzały pokazy  praktycznych umiejętności miejscowych strażaków oraz możliwość obejrzenia wnętrza wozu strażackiego.

Druga część festynu odbyła się na boisku sportowym. Wystąpiło kilka lokalnych zespołów muzyczno-tanecznych: Dolina Mszanki, Zagórzańska Dziatwa, Tobiasz i Przyjaciele, schola Cantus, orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej oraz grupa folklorystyczna pod kierunkiem Jakuba Rusieckiego.

 Ważnym momentem imprezy było losowanie głównych nagród sponsorowanych przez firmy z Mszany Górnej: „Badyl Partner” Józefa Dawca i Rafała Miśkowca, „Apacz” Roberta Sławeckiego, „Tartak – Kuś”. Do posiadaczy szczęśliwych kuponów trafiły bony towarowe na zakup sprzętu sportowego (2 po 500 zł, 5 po 200 zł), tablet oraz rower. Swój udział w finansowaniu „Dnia Dziecka” mieli również: Urząd Gminy Mszana Dolna, sklep „Groszek”, OSP Mszana Górna oraz LGD Stowarzyszenie Piękna Ziemia Gorczańska. Specjalną nagrodę – żywą kozę, podarował pan Józef Larysz. Najlepszy z młodych animatorów otrzymał tablet ufundowany przez organizatorów.

 Uczestnicy mieli okazję miło spędzić świąteczny czas przy muzyce, dobrej kawie, domowych wypiekach miejscowych gospodyń. Dla smakoszy była wojskowa grochówka, bigos, grillowana kiełbasa … Wspaniałej  atmosfery nie była w stanie popsuć nawet kapryśna aura, która na początku wprowadziła nieco zamieszania.

Festyn miał charakter wesołej, rodzinnej imprezy. O jego rozmiarze świadczyć może ilość  nagród rzeczowych zdobytych przez uczestników zmagań konkursowych, których było ponad dwieście. Tegoroczny Dzień Dziecka  na długo pozostanie  w sercach dzieci i ich rodzin.

Wieczorem dorośli z okolicy bawili się przy muzyce zespołu „Tatra” z Nowego Targu i  miejscowej grupy „Feniks”.  

Helena Flig

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


****************
*******************************************

WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA JANA ZAJĄCA

27 maja 2013 r. do Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej przybył ks. biskup, Jan Zając.  Uczniowie, przedszkolaki, pani dyrektor, nauczyciele oraz przedstawiciele rodziców zebrali się na sali gimnastycznej i pieśnią pt. ,,Barka" przywitali znakomitego gościa, dzieci wręczyły mu bukiet kwiatów, a członkowie zespołu Zagórzańska Dziatwa zaprezentowali krótki występ artystyczny; ksiądz biskup miał okazję obejrzeć nasze zagórzańskie tańce, posłuchać ludowej muzyki i pieśni. Pani dyrektor serdecznie podziękowała mu za to, że odwiedził naszą szkołę i złożyła mu życzenia z okazji jego jubileuszu dwudziestopięciolecia kapłaństwa.
       W drugiej części spotkania nasz gość rozmawiał z uczniami i okazało się, że jest człowiekiem bardzo miłym i pogodnym, potrafi nawet żartować. Będziemy pamiętać o tej niecodziennej wizycie w naszej szkole, bo mamy pamiątkowe klasowe zdjęcia, do których ksiądz biskup pozował razem z nami.
      To był wspaniały dzień. Wszyscy uczestnicy spotkania uważnie słuchali opowieści o tym, że służba Bogu może dać człowiekowi wiele radości, byli zaszczyceni, że mogli gościć w szkole tak niezwykłego człowieka.

                                                                                                                             Artur Majerczyk – uczeń kl. V


Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


***********************************************************
„Klasa na medal”.  Kolejny sukces dydaktyczny

  Szkoły Podstawowej nr 2

w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że nasi uczniowie  uzyskali najwyższy wynik w Sprawdzianie szóstoklasisty, który odbył się w kwietniu 2013 roku. To „mistrzostwo Polski” w długodystansowych, trwających 6 lat zawodach, które noszą nazwę szkoła podstawowa. Przyzwyczailiśmy się już do wysokich i bardzo wysokich wyników uzyskiwanych przez  uczniów, ale w tym roku (po raz drugi w historii zewnętrznych sprawdzianów) nasi szóstoklasiści spisali się na … „9”, bo wyniki Sprawdzianu podawane są  w skali 1 – 9.         

 

Więcej na temat wyników egzaminu na stronie

Urzędu Gminy w Mszanie Dolnej.  


*********************************************************** UWAGA!!!

ZA BEZPIECZEŃSTWO DZIECI PODCZAS FESTYNU

ODPOWIADAJĄ RODZICE.***********************************************************

PROSIMY O ODDAWANIE GŁOSÓW!!!

NASZE PRZEDSZKOLE BIERZE UDZIAŁ W KONKURSIE NA "NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCE W TWOJEJ OKOLICY", KTÓREGO ORGANIZATOREM JEST  FIRMA TYMBARK I MARKA KUBUŚ. BARDZO PROSIMY O ODDAWNIE GŁOSÓW NA ZDJĘCIE MIEJSCA, KTÓRE DLA NASZYCH DZIECI JEST NAPRAWDĘ WYJĄTKOWE I SZCZEGÓLNE. WYSTARCZY KLIKNĄĆ W PONIŻSZY LINK, PRZEPISAĆ KOD Z OBRAZKA I ODDAĆ GŁOS.

DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE! GŁOSOWAĆ MOŻNA CODZIENNIE DO 31 MAJA 2013 R. LICZY SIĘ KAŻDY GŁOS:

 

konkurs.przyjacielenatury.pl/galeria,oddaj-glos,204.html


***********************************************************


UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

     

       Dnia 26 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z historii wiemy, iż jej uchwalenie budziło w żyjących wówczas Polakach nadzieję na uratowanie zagrożonej niepodległości. Konstytucja przetrwała w tradycji jako ukoronowanie walki polskich patriotów o uratowanie Ojczyzny. My również pamiętamy, o tym tak bardzo ważnym dla nas Polaków święcie narodowym, dlatego też uczciliśmy je przypominając zebranym na sali gimnastycznej przedszkolakom i uczniom ważne fakty z historii Polski. Całość montażu słowno-muzycznego przepięknie zaprezentowali uczniowie klasy IV-VI pod kierunkiem pani Heleny Flig. Apel rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego, następnie uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, takie jak „Rotę” czy „Witaj majowa jutrzenko". Na słowa ogromnego uznania zasługuje 6-letnia Aleksandra Ociepka z grupy Smerfy, która podczas apelu zaprezentowała swoje niezwykłe zdolności aktorskie. Kreując rolę córki świetnie ukazała uczucia patriotyczne małego dziecka, które wtedy nie rozumiało zawiłej, smutnej sytuacji naszej Ojczyzny. Występ naszej małej aktorki z pewnością wzruszył wszystkich, a co najważniejsze podkreślił powagę całej uroczystości.

       Warto przypomnieć, że pierwsze trzy dni maja są dla Polaków szczególnie uroczyste. 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Święto Flagi Narodowej i 3 Maja – rocznica uchwalenia Konstytucji.

Ewelina Płachczyńska-Struś

 

 

 

 

***********************************************************

Uczniowie w teatrze

25 kwietnia 2013 r. uczniowie z klas IV – VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej byli w Krakowie. Głównym założeniem wycieczki było obejrzenie spektaklu teatralnego pt. Tajemniczy ogród w Teatrze Bagatela. Wszystkim bardzo podobało się przedstawienie, w którym główną rolę grał mały chłopiec. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć prawdziwy teatr, aktorów i inne elementy tworzące przedstawienie teatralne, a co najważniejsze, mieli okazję poczuć specyfikę atmosfery, jaka panowała i na scenie, i na widowni.

Po przedstawieniu uczestnicy wycieczki udali się na posiłek w Mc. Donaldzie, a potem spacerując po krakowskim Rynku zachwycali się tym, czego brakuje dzieciom na co dzień mieszkającym z dala od miasta. Oczywiście, wszystkich urzekły wspaniałe, zabytkowe budowle, konne dorożki, kwiaciarki, lajkonik, rozlegające się wszędzie dźwięki oryginalnej muzyki, zwłaszcza Hejnał  Wieży Mariackiej. Czasu na zwiedzanie atrakcyjnych miejsc Krakowa było niewiele, ale wycieczkowicze zdążyli utrwalić sobie trochę historii Polski w tym historycznym mieście; byli w Kościele Mariackim, w Kościele Franciszkanów, gdzie obejrzeli replikę Całunu Turyńskiego, oraz okno papieskie, udało się im nawet zwiedzić Katedrę na Wawelu. Niemałą atrakcją była też przejażdżka  dzieci po Krakowie oryginalnym pojazdem, co pozwoliło im trochę odpocząć i podziwiać uroki miasta.
       Wycieczkowicze wrócili do domów późnym popołudniem. Byli zmęczeni, ale zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń i planów na następną wycieczkę do tego cudownego miejsca.

Helena Flig

***********************************************************

OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI W SZKOLE PODSTWOWEJ NR 2
W MSZANIE GÓRNEJ

       W związku z Dniem Ziemi w naszej szkole odbył się szereg działań i wydarzeń, które mamy nadzieję przyczynią się choć w jakimś stopniu do ratowania naszej degradowanej przez nas samych planety. Międzynarodowy Dzień Ziemi to akcja prowadzona corocznie wiosną, a dokładnie 22 kwietnia. Jej celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwach poszczególnych krajów. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz jak duży wpływ na jego niszczenie mają działania człowieka. Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. W Polsce zapoczątkowano je w 1990 roku.

      Już w piątek poprzedzający święto naszego globu, uczniowie oraz przedszkolaki wraz z nauczycielami licznie wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata" zbierając śmieci na terenie szkoły, boiska gminnego i okolicznych przydrożnych fos.
        22 kwietnia uczniowie klas IV-VI mieli okazję uczestniczyć w podchodach, podczas których wykonywali zadania mające na celu zwiększenie ich świadomości ekologicznej oraz chęci niesienie pomocy Ziemi. Dla klas I-III nauczyciele przygotowali quiz ekologiczny, dzieciaki miały też okazję obejrzeć bardzo ciekawy film. Ponadto każdy uczeń miał w tym dniu być ubrany "z akcentem na zielono", a zadaniem każdej klasy było zorganizowanie dla siebie ekologicznych znaków rozpoznawczych. Uczniowie klas starszych mogli przygotować krótkie rymowanki oraz piosenki związane z ekologią i dbaniem o środowisko.

        "Zielony dzień" w naszej szkole upłynął w bardzo miłej atmosferze, a to wszystko dzięki pięknej wiosennej pogodzie, ale przede wszystkim dzięki postawie naszych uczniów, którzy swoim zaangażowaniem udowodnili, że są PRAWDZIWYMI PRZYJACIÓŁMI ZIEMI!

***********************************************************

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

 

Ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,

a także kolorowych spotkań z budzącą się do życia przyrodą.

Zdrowia, szczęścia, humoru dobrego, a przy tym wszystkim stołu bogatego.

Mokrego dyngusa, smacznego jajka i niech te święta będą jak bajka.

***********************************************************


KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ I ZWYCIĘSTWO NASZEJ SZKOŁY

Dnia 20.03.2012 r. w Urzędzie Gminy Mszana Dolna odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich szkół z terenu naszej gminy. Szkołę Podstawową w Mszanie Górnej reprezentował Arkadiusz Majerczyk, który wywalczył sobie przeważającą liczbą punktów, I miejsce. Jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy!!!

Więcej informacji i zdjęć na stronie
Urzędu Gminy. Zapraszamy.

 


***********************************************************

ZABAWA KARNAWAŁOWA
(07.02.2013 r.)***********************************************************

Pokaz taneczny z finalistą programu tanecznego „You can dance”

We wtorkowe popołudnie (05.02.2013r.) w ZSiP w Mszanie Górnej odbył się pokaz taneczny
w wykonaniu naszych
przedszkolaków i uczniów klasy II i III. Dzieci przygotowywały się do występu pod czujnym okiem instruktora Mariusza "Mario" Jasuwienasa- choreografa, instruktora i tancerza, finalistę show telewizyjnego „You can dance – Po prostu tańcz!”. Współpraca Mario z naszymi dzieciakami zaczęła się już w październiku 2012 r., dzięki temu bardzo dobrze opanowały one wiele nowych umiejętności.
            Przygotowany układ taneczny, został przedstawiony rodzicom, którzy licznie zgromadzili się na sali gimnastycznej. Młodzi tancerze w pomysłowych strojach, przy użyciu specjalnie dobranych rekwizytów zaprezentowali się doskonale. Sam choreograf bardzo ciepło wypowiadał się o swojej współpracy z dziećmi chwaląc ich zapał, cierpliwość i chęć do rozwijania swoich talentów.

Młodym tancerzom życzymy dalszych sukcesów i z niecierpliwością czekamy na ich kolejny występ.

 

 

***********************************************************

Zagórzańska Dziatwa żegna żłóbek

Drugiego lutego 2013 r. w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mszanie Górnej uczniowie z miejscowego Zespołu Szkoły i Przedszkola uczestniczyli w Mszy Św. Młodsi i starsi uczniowie ubrani w tradycyjne zagórzańskie stroje pod opieką rodziców i nauczycieli przyszli do kościoła na Sumę, aby wspólnie z wszystkimi parafianami uroczyście pożegnać leżące w żłobku Boże Dziecię. 

Po zakończeniu Mszy Św. młodzi kolędnicy zaprezentowali Żywą szopkę, przedstawienie, którego treść nawiązywała do biblijnych wydarzeń dotyczących narodzenia Dzieciątka Jezus w Betlejem. Jak każe najstarsza zagórzańska tradycja, przedstawienie miało charakter humorystyczny.  Choć srogi król Herod za swe niecne występki został surowo ukarany, to jednak postacie, które mu towarzyszyły, nawet diabeł i śmierć, z całą pewnością rozweseliły widzów. Najbardziej zabawnymi kolędnikami byli Żyd, grabarz i czarownica, jednak pierwsze skrzypce w przedstawieniu grał dziad, który starał się jak najlepiej zaprezentować w roli opiekuna swych kolędników. Piękną, czystą gwarą życzył gospodarzowi w nowym roku ,, scóścio, zdrowio  …”, przy czym nie żałował owsa, którym obficie sypał po wszystkich widzach; zapewni im to urodzaj w polu i dostatek w domu.
Kolędnikom towarzyszyła szkolna, dziecięca kapela i chór. Grali i śpiewali przepiękne, stare kolędy, a w rodzinnych duetach wyróżnili się Bartosz i Olek Talarek oraz Julka i Wiktor Pajdzik.
         Zebranym w kościele parafianom bardzo podobał się występ uczniów, o czym świadczyły gromkie brawa. Należałoby stwierdzić, że przedstawienie przyniosło wiele dobrego.  Kostiumy i rekwizyty kolędników były dobrane zgodnie z dawnymi tradycjami tego regionu, starsi widzowie mieli okazję na chwilę wrócić wspomnieniami do swej młodości, gdy sami kolędowali, a młodzież i dzieci zapamiętają  tę piękną bożonarodzeniową tradycję. Zapewne kiedyś przekażą ją kolejnemu młodemu pokoleniu. Niech piękny, zagórzański zwyczaj kolędowania z żywą szopką w Mszanie Górnej nie zaginie.
                                                                                                                                                                                                                                                         Helena Flig

                        


*********************************************************

 

           Ferie zimowe w naszym województwie
                                               trwają od 14 I do 27 I 2013 r. 

 

 

Życzymy Wam bezpiecznego i radosnego wypoczynku
w czasie ferii zimowych. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy,

dostarczy niezapomnianych wrażeń. Odpoczywajcie, cieszcie się czasem wolnym, a po przerwie
wracajcie do swoich szkolnych obowiązków zdrowi, pełni sił
i chęci do pracy i nauki. *****************************************************************

XII DZIEŃ PAPIESKI

,,Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną.’’

                        (Jan Paweł II)

 

Już od dwunastu lat co roku w całej Polsce obchodzony jest Dzień Papieski. Pamiętając o tym, włączyliśmy się do działań mających na celu uczczenie XII Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem: Jan Paweł II - Papież Rodziny. To hasło, stało się okazją do podkreślenia szczególnego miejsca, jakie małżeństwo i rodzina zajmowały w nauczaniu Karola Wojtyły.

I tak właśnie ów Wielki Człowiek stał się powodem całego pozytywnego „zamieszania" w naszej szkole, w którym uczestniczyli uczniowie, przedszkolacy oraz grono pedagogiczne.

Na tę okazję, uczniowie z klas II-VI pod opieką s. Marii Woźnej i p. Agnieszki Wcisło zaprezentowali przepiękny program artystyczny, który zawierał najważniejsze fakty z życia papieża, cytaty dotyczące rodziny, które kiedyś wypowiedział bł. Jan Paweł II, a także prezentację multimedialną i piosenki Jemu dedykowane, i przez Niego lubiane. Dziewczynki zaprezentowały piosenkę „Kochamy Cię Janie Pawle II”, z którą będą występowały 23 X
w V Ogólnoszkolnym Dniu Papieskim w Zespole Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej

Warto dodać, że siostra Maria Woźna ogłosiła konkurs na najbardziej pomysłowy różaniec-
a że pomysłów naszym uczniom nie brakuje, z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu!

Ewelina Płachczyńska-Struś

 

 

Spotkanie z policjantem w ZSiP w Mszanie Górnej

W połowie października dla przedszkolaków i uczniów klas I-III zostało zorganizowane długo oczekiwane spotkanie z Panem Policjantem, Panem Stanisławem Stecem, który jest dzielnicowym w naszej miejscowości. Na początku spotkania Pani Dyrektor bardzo serdecznie powitała naszego Gościa oraz przedstawiła wszystkim uczniom klas młodszych zgromadzonym na sali, dwóch uczniów klasy piątej: Tomasza Opyda
i Damiana Bolisęgę - jako wzorowych uczestników ruchu drogowego w Mszanie Górnej.

Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami grożącymi im
w trakcie drogi do szkoły, uświadomienie, jak należy prawidłowo poruszać się po drodze i jak się zachować podczas spotkania z obcą osobą. Dzieci miały również okazję dowiedzieć się  na czym polega praca policjanta, jak wygląda jego mundur oraz z jakiego sprzętu korzysta
w trakcie pracy. Pan dzielnicowy chętnie udzielał odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie zadawali mu nasi podopieczni oraz obiecał, że na wiosnę przyjedzie dużym radiowozem
i każdy będzie mógł zobaczyć co znajduje się w środku takiego pojazdu. Wszystkim naszym uczniom i przedszkolakom życzymy bezpiecznej drogi do szkoły oraz do domów!!!

 

Ewelina Płachczyńska-Struś

 *****************************************************************

ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

 

"Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą - nauczać"

                       M. Twain

 

Dzień Edukacji Narodowej jest państwowym świętem polskiej oświaty i szkolnictwa wyższego. Od 1982 r. obchodzone jest pod nazwą Dzień Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem publicznej oświaty w Polsce.

Dzień Edukacji Narodowej jest doskonałą okazją, do złożenia nauczycielom podziękowań za trud, jaki wkładają w wychowywanie i kształcenie młodego pokolenia.
W tym roku uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Marty Malarz przygotowali uroczystą akademię. Swój występ uczniowie zadedykowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, zaprezentowali bogaty program artystyczny- recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki. Na koniec występu Klaudia Kubik przepięknie zagrała na skrzypcach Sto lat,
a wszystko po to, aby okazać nauczycielom swoją wdzięczność za trud i za ciężką pracę.

Po akademii uczniowie złożyli nauczycielom życzenia i podziękowania oraz wręczyli symboliczne upominki. Do życzeń dołączyli się również rodzice, przewodnicząca Rady Rodziców, pani Bożena Grabiec podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w wychowanie ich dzieci.

Ewelina Płachczyńska-Struś

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.