Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kolejna akcja wolontariuszy na cmentarzu żydowskim

w Mszanie Dolnej

Po raz drugi nasi uczniowie klas VI-VIII w ramach wolontariatu włączyli się do prac porządkowych na cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej. Akcja odbyła się 12 września i wzięło w niej udział 20 uczniów z klas VI-VIII.

Z ogromną wdzięcznością kłaniamy się wszystkim, którzy stawili się do wolontaryjnej pracy, a byli to przede wszystkim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej, ze swoimi opiekunkami, Paniami: Eweliną Płachczyńską-Struś i Martą Malarz. Najserdeczniej dziękujemy! Byli z nami także wypróbowani wolontariusze Pani Jadwiga Józefiak i Kamil Sróżynski oraz wiceburmistrz Mszany Dolnej, Michał Grzeszczuk z małżonką. Pan Michał własnym sprzętem wykosił trawę na cmentarzu i ścieżce do niego prowadzącej - jesteśmy ogromnie zobowiązani! Po pracy młodzi wolontariusze z apetytem spałaszowali zamówioną dla nich pizzę, a starsi udali się na gorący rosołek. Kochani, dziękujemy ogromnie za waszą pracę i zaangażowanie.

Red. Sztetl Mszana Dolna

Fot. E. Płachczyńska-Struś

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

Akcja wolontariuszy na cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej

Brak nam słów: dwudziestka bardzo młodych wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej ze swoimi nauczycielkami, Paniami: Martą Malarz i Eweliną Płachczyńską-Struś oraz grupa naszych wypróbowanych przyjaciół - wolontariuszy: Antek Pankiewicz, Kuba Serafin z mamą Elżbietą, Marta Jasek, Jadwiga Józefiak i nasza trzyosobowa reprezentacja, sprzątała dziś cmentarz żydowski. Jeśli chcecie ponarzekać na "dzisiejszą młodzież", to popatrzcie, z jakim zapałem pracują! Niskie ukłony dla Pań wychowawczyń: takich pedagogów nam trzeba! Po krótkim przeszkoleniu na temat zasad zachowania na cmentarzu żydowskim, wszyscy ruszyli do pracy. Młodzież pamiętała o nakryciach głowy, miała własne rękawice, pełny profesjonalizm. Zebrano wiele worków bioodpadów i nieco mniej śmieci, także przy masowej mogile na Pańskim.

Po sprzątaniu cmentarza, naszym cudownym wolontariuszom wystarczyło jeszcze sił i ochoty, by kontynuować prace przy masowej mogile na Pańskim, a przy okazji dowiedzieć się czegoś o dramatycznej historii tego miejsca. Młodzież z Mszany Górnej była w tym miejscu pierwszy raz. A zarówno na Pańskim, jak i cmentarzu, chowani byli Żydzi z całej gminy, także z Mszany Górnej. Jakub Antosz-Rekucki opowiedział o tragicznych wydarzeniach z 19.08.1942 r. gdy zginęła tu praktycznie cała żydowska społeczność Mszany Dolnej i okolicy,
a tak
że o naszej trosce o to miejsce. Odpowiadał na wiele pytań młodych ludzi. Duże wrażenie zrobiły na nich fotografie Ofiar, które umieściliśmy przy ich wspólnym grobie na 81. Rocznicę Zagłady.

Na koniec wszyscy spotkali się przy stole, na wspólnym obiedzie w restauracji "Omasta". Serdecznie dziękujemy każdej i każdemu za zaangażowanie i piękną postawę .

Red. Sztetl Mszana Dolna

Fot. E. Płachczyńska-Struś, Miłosz Malarz

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.