Żywa lekcja historii

mmmm 16 października 2023 r. w uczniowie klas I-VIII mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii”. W tym dniu obejrzeli spektakl historyczny pt. ”Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”. Była to żywa lekcja historii w wykonaniu agencji widowisk historycznych ARKONA z Torunia, a całe przedstawienie odbywało się w scenerii licznych przedmiotów z tego okresu.
mmmmTreść widowiska nawiązywała do rozbiorów Polski oraz zawiłych czasów odzyskania niepodległości. Uczniowie poznali typowe elementy mundurów wojskowych i kolorystykę strojów, co uatrakcyjniło opowiadanie na temat historii Polski. Narracji tej towarzyszyły pokazy walk z czasów I wojny, rekrutacja ochotników do legionów Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy mogli przymierzyć stroje żołnierskie, wziąć udział w rekrutacji do legionów, czy też uczestniczyć w plebiscycie.
mmmmZwieńczeniem spotkania był konkurs wiedzy, w którym zwycięzcy otrzymali w nagrodę pamiątkowe monety z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Spotkanie z „żywą historią” z całą pewnością pobudziło wyobraźnię uczniów, a przystępna forma pozwoliła im utrwalić informacje o trudnej drodze Polaków do niepodległości.

mmmred. i fot. E. Płachczyńska-Struś

fot. Teresa Trybus