Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wycieczka przedszkolaków do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie

22 czerwca maluchy z naszego przedszkola miały wielką frajdę - doczekały się tak długo oczekiwanej wycieczki do krakowskiego Ogrodu Zoologicznego.

Pogoda się udała, więc dzieciaki mogły podziwiać bez przeszkód najróżniejsze zwierzęta. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do McDonalda, aby nabrać sił na drogę powrotną.

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


******************************************************************************************

PATRIOTYCZNIE I RODZINNIE W PRZEDSZKOLU

 

W Gminnym Przedszkolu w Mszanie Górnej odbył się II Przegląd Pieśni Patriotycznej dla przedszkoli z Gminy Mszana Dolna.

Honorowy Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba. Głównymi „bohaterami” tego dnia były przedszkolaki z sześciu gminnych placówek oświatowych, ich nauczyciele i rodzice. Celem przeglądu było ocalenie od zapomnienia pieśni patriotycznych, uświadomienie ich roli w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej, kształtowanie osobowości Polaka - współczesnego patrioty.

Na wstępie, gościnnie wystąpiły uczennice klasy 2 naszej szkoły: Lidia Sławecka i Weronika Nalepa oraz uczeń klasy VI Jakub Figura - laureaci trzeciego miejsca w III Konkursie Pieśni Patriotycznej w Jabłonce, gdzie utworem „Przybyli ułani” wyśpiewali III miejsce – relacjonują organizatorzy.

W tegorocznych zmaganiach konkursowych udział wzięło 6 grup przedszkolnych. Maluchy przepięknie zaprezentowały utwory, pieśni i piosenki patriotyczne. Podobnie jak w ubiegłym roku, przegląd nie był formą konkursu - nie przyznawano miejsc - dlatego też każda z grup na zakończenie otrzymała pamiątkowe dyplomy i chorągiewki patriotyczne, kotyliony z godłem Polski oraz upominki.

W  II Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej udział wzięły:
1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasince Małej: Hubert Drabik, Zuzanna Zięba, Agnieszka Bydłoń, Zuzanna Cież, Aleksandra Jakubiak, Gabriela Drabik, Gabriela Masłowiec i Katarzyna Szczypka; opiekunowie grupy - Renata Szczypka, Małgorzata Jędrysek i Maria Nowak.
2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu:  Jolanta Wojciarczyk, Katarzyna Wojtyczka i Patrycja Młynarczyk; opiekun grupy – Danuta Krzan
3. Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce:  Szymon Chorągwicki, Piotr Karpierz, Bartłomiej Malec, Jakub Malec i Sebastian Kuczaik; opiekun: Krystyna Kornaś.
4. Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej: Anna Stożek; opiekun grupy: Agnieszka Kozak-Stożek.
5. Zespół Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej: Aleksandra Łacna, Wiktoria Trzópek, Jakub Ślaga, Filip Rapacza, Wiktoria Bogacz, Gabriela Frasunek, Karol Ceklarz, Józef Bogacza; opiekunowie: Genowefa Grygiel, Elżbieta Para.
6. Dzieci z Gminnego Przedszkola w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej; opiekunowie: Małgorzata Pajdzik, Ewelina Płachczyńska-Struś, Teresa Trybus, Edyta Flig.

Po zakończeniu części konkursowej miejscowe przedszkolaki zaprezentowały swoim Rodzicom krótki program artystyczny z okazji Dnia Rodziny, który tutaj odbywa się co roku. Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze; każda z grup zatańczyła też krakowiaka. Występy były pięknym prezentem dla Mam i Tatusiów za ich trud i serce włożone w wychowanie swoich pociech. Dzieci wręczyły rodzicom pamiątkowe ramki ze swoim zdjęciem, a potem był czas na słodki poczęstunek i kawę. Na zakończenie wśród dzieci z grupy „Smerfy” Przedszkola w Mszanie Górnej, które w ciągu całego roku brały udział w konkursie plastycznym „Kolorowe Pory Roku”, organizatorzy konkursu rozlosowali nagrody. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za życzliwość i pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia  - swoją wdzięczność wyrażają organizatorzy. Ogromne podziękowania składamy wszystkim opiekunom za wkład pracy włożony w przygotowanie uczestników oraz za chęć udziału w drugiej już edycji przeglądu. Ze swojej strony zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań aby odbyły się kolejne. Liczymy na to, że lepsze rozpropagowanie wydarzenia zapewni jeszcze liczniejsze uczestnictwo pozostałych przedszkoli z Gminy Mszana Dolna w przyszłym roku. Słowa uznania dla rodziców naszych przedszkolaków – którzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania. DZIĘKUJEMY!!!


************************************************************************************************************

 

ZOSTAŃ ZIEMI PRZYJACIELEM”, CZYLI BAL DLA ZIEMI
W GMINNYM PRZEDSZKOLU W MSZANIE GÓRNEJ

        Co roku, w kwietniu w naszym przedszkolu podejmowane są działania związane z obchodami Dnia Ziemi. W tym roku 23 kwietnia 2015 r. w sali gimnastycznej odbył się Bal dla Ziemi, w którym wzięły udział wszystkie przedszkolaki oraz licznie przybyli rodzice i rodzeństwo naszych maluchów. Tego dnia dzieci „zamieniły się” w mieszkańców łąki, lasu, itp. - nie zabrakło roślin, owadów, ptaków i innych zwierząt zamieszkujących naszą planetę. Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw zagrażających Ziemi ze strony człowieka oraz kształtowanie postaw proekologicznych.
       W czasie balu dzieci wspólnie z rodzicami wysłuchały wiersza „Ekologia”, rozmawiały o tym, w jaki sposób należy dbać o naszą planetę, dowiedziały się dlaczego powinniśmy sortować odpady, segregowały zgromadzone w sali śmieci do worków w odpowiednich kolorach, a także bawiły się przy piosenkach poruszających tematykę ekologii: „Posprzątajmy świat” i „Zostań Ziemi przyjacielem”. Wszyscy zebrani złożyli także uroczystą przysięgę przyjaciela przyrody, a następnie odbijli swój kciuk pomalowany farbą pod jej tekstem. Imprezę umiliły piosenki, pląsy i tańce przy skocznej muzyce.
       Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały symboliczne odznaki „Przyjaciół Przyrody” oraz książeczki edukacyjne.
 

 


******************************************************************************************************************************
WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO MYŚLENIC

13 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola pojechały do MOKiS w Myślenicach na przedstawienie teatralne pt. "Zew natury czyli pingwiny ratują świat". Bajkowe, maskowe postacie, wzorowane na bohaterach znanej wszystkim dzieciom bajki, barwna sceneria, doskonałe ekekty specjanle oraz wspaniała oprawa muzyczna i profesjonalna gra aktorska sprawiły, że dzieci były pod wrażeniem. 


 

  ******************************************************************************************************************************
Pieczenie babeczek

W piątek 27.03.2015r. w Gminnym Przedszkolu odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem wielkanocne babeczki, przygotowane przez panią Teresę Trybus i Edytę Flig. W grupie 3, 4 i 5 latków odbyło się wielkie pieczenie.
       Na początku zajęć dzieci rozpoznawały i nazywały przygotowane produkty oraz omawiały przybory wykorzystywane w przygotowaniu ciast. Po omówieniu kolejnych etapów wykonywania babeczek mali kucharze, z niewielką pomocą zaproszonych rodziców, zabrali się do pracy. Dzieci mieszały składniki, nakładały do papierowych foremek, posypywały migdałami , czekoladą, kokosem … i surowe babeczki znikły w piekarniku.
        
Gdy zapach piekących się babeczek wypełniał całe przedszkole dzieci zajęły się kolorowaniem obrazków – oczywiście babeczek. Przedszkolaki świetnie się bawiły i z przyjemnością próbowały swoich wypieków.


*****************************************************************************

 POWITANIE WIOSNY

Przyjście nowej pory roku - wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie z sobą budząca się do życia przyroda. W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci zajęły się hodowlą kwiatów i rzeżuchy. W wazonach pojawiły się bazie przyniesione z wiosennego spaceru. Nie zabrakło też prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów. Pani Wiosna na dobre zawitała do naszego przedszkola. Dzieci śpiewały dla niej piosenki, tańczyły i rozwiązywały zagadki.
        Zgodnie z tradycją naszego przedszkola należało jeszcze pożegnać się ze złą zimą. Dzieci wraz z paniami przygotowały Marzannę – zimową pannę. Tak przygotowani ruszyliśmy na powitanie wiosny. Barwny Korowód udał się na spacer. Wiosenne słońce rozświetlało roześmiane twarze dzieci. Po dotarciu na plac przedszkolny tradycyjnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panna, Ciebie dziś żegnamy, bo wiosnę witamy”, piosenkami pożegnaliśmy zimę. Mamy nadzieję, że na dobre!!! Tego dnia mieliśmy wyjątkową okazję oglądać zaćmienie słońca dzięki specjalnym szkiełkom, które udostępnił nam tata naszej koleżanki z grupy "Kubusia Puchatka".


 

****************************************************************************

 

„RODZINNIE, WESOŁO I MIĘDZYPOKOLENIOWO

- DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GMINNYM PRZEDSZKOLU W MSZANIE GÓRNEJ”

4 lutego 2015 r. w Gminnym Przedszkolu w Mszanie Górnej odbyła się uroczystość, na którą zaproszone zostały babcie i dziadkowie naszych przedszkolaków. Licznie przybywających Goście witała pani dyrektor Stanisława Nowak oraz dzieci z zespołu regionalnego „Zagórzańska Dziatwa” działającego w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej. Pojawiający się w progu przedszkola dziadkowie na powitanie otrzymali miły upominek - ramkę ze zdjęciem swojego wnuczęcia.
          Przedszkolaki z młodszej grupy zaprezentowały się w spektaklu pt. „Niespodzianka dla babci i dziadka”, a starszaki w przedstawieniu „12 życzeń dla babci i dziadka”. Dzieci bardzo ładnie recytowały wiersze, radośnie śpiewały piosenki i wesoło tańczyły. Program artystyczny utwierdził w przekonaniu przybyłych Gości w tym, że ich wnuczęta posiadają zdolności muzyczne, taneczne oraz aktorskie.
        Na zakończenie zaprezentował się z zespół „Zagórzańska Dziatwa”; uczniowie zaśpiewali kilka zagórzańskich utworów, a na koniec uroczyście odśpiewali „Sto lat”. Wnuczęta wręczyły swoim dziadkom ozdobione drewniane serduszka, a po zakończeniu uroczystości  Gości zaproszono na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
          Babciom i Dziadkom życzymy wiele radości i samych słonecznych dni, rodzicom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony czas i współpracę, dzięki której dzień babci i dziadka w naszym przedszkolu połączył trzy pokolenia.


 


 

 

Życzymy przyjemnych wrażeń i niezapomnianych przeżyć
w naszym gronie

*****************************************************************************************************************************

Wigilia w grupie "Kubusia Puchatka"

 

 

W piątek 19 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Także i u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Dzieci w czasie obiadu smakowały barszcz, rybę oraz  kapustę z grochem i inne smakołyki. W ciągu dnia słuchaliśmy kolęd, które wprawiły nas już na dobre w świąteczny nastrój.

Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!!!


Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

 

 *******************************************************************************************************************************************************************************************


2 w 1 czyli Pasowanie na Przedszkolaka i Mikołajki w Mszanie Górnej

 

Pasowanie na Przedszkolaka to niezwykle ważne wydarzenie w naszym przedszkolu; uroczystość ta na dobre zagościła w kalendarzu ważnych wydarzeń szkolno-przedszkolnych. Wszystkie przedszkolaki z obu grup, które w tym roku szkolnym rozpoczęły edukację przedszkolną, już od września przygotowywały się do tej uroczystości; pilnie uczyły się wierszyków, piosenek i tańców.
      Gdy nadszedł dzień pasowania (8 grudnia), nasi podopieczni dzielnie przedstawili swój program artystyczny, udowadniając tym samym, że są już prawdziwymi przedszkolakami. Do grona przedszkolaków dzieci zostały przyjęte przez panią Dyrektor, która w radosnej atmosferze za pomocą „zaczarowanego” ołówka dokonała uroczystego pasowania.
          
Ta wyjątkowa chwila wzbudziła wiele emocji zarówno u dzieci, nauczycieli, jak i zaproszonych rodziców, dziadków i innych członków rodziny, którzy nie kryli wzruszenia i nie szczędzili braw swoim pociechom.
          Tego samego dnia, nasz przedszkole odwiedził, tak bardzo oczekiwany przez nas cały rok, szczególny Gość - Święty Mikołaj wraz z dwoma wesołymi elfami. Nasze maluchy pięknie powitały Mikołaja; recytowały wiersze zaśpiewały kolędę „Gore gwiazda" oraz zatańczyły układ choreograficzny do piosenki E. Preslya „Jailhouse rock”, do którego chętnie dołączył się „Przybysz" z dalekiej krainy.
            Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze oraz na serdecznej rozmowie. Każdy maluch otrzymał prezent, mógł podejść do Mikołaja i zrobić sobie z Nim pamiątkowe zdjęcie.
         Warto dodać, że  nasz Gość pamiętał też o innych dzieciach, które nie uczęszczają do naszego przedszkola, ale zjawiły się tu z nadzieją, że i dla nich coś Mikołaj przygotował, bo On pamięta zawsze o  wszystkich:)
             Dzieciom życzymy przyjemnego pobytu w przedszkolu, a rodzicom zadowolenia i satysfakcji.


Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


*******************************************************************************************************************************************************************************************

 

ANDRZEJKI W NASZYM PRZEDSZKOLU

         W środę 26 listopada 2014r. w Gminnym Przedszkolu w Mszanie Górnej zorganizowano zabawę andrzejkową, połączoną z wróżbami. Tego dnia w naszym przedszkolu zjawiła się wróżka, która każdemu z przedszkolaków przepowiadała, co czeka go w niedalekiej przyszłości. „Magia” roztaczała się w całej sali. Nie zabrakło tradycyjnych wróżb andrzejkowych; dzieci poznawały imiona swoich przyszłych żon i mężów, mogły dowiedzieć się  jaki zawód będą wykonywać kiedy dorosną, itp.

         Wróżby połączone były z licznymi zabawami ruchowymi, tańcami integracyjnymi, a także dowolnymi tańcami dzieci do muzyki, która przedszkolaki tak bardzo lubią.


Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.