Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wakacje!!!

Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy za cały rok szkolny 2014/2015.
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej

****************************************************


Wrocław urzeka swym pięknem

            17 czerwca 2015 roku uczniowie klas I - VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej pod opieką swych nauczycieli uczestniczyli w jednodniowej wycieczce autokarowej do Wrocławia. Zdecydowaną większość wycieczkowiczów stanowili członkowie ,,Zagórzańskiej Dziatwy” – działającego w szkole dziecięcego zespołu folklorystycznego.

            W historii szkoły była to pierwsza, tego typu wycieczka; uczniowie obejrzeli słynne dzieło malarskie pędzla Wojciecha Kossaka i Tadeusza Styki, i doznali niezapomnianych wrażeń estetycznych. Szczególną uwagę zwrócili na ciekawe efekty wizualne (złudzenie trójwymiarowości obrazu) – uzyskane dzięki pomysłowemu połączeniu dzieła malarskiego z elementami naturalnego krajobrazu. Dzięki takiemu zabiegowi artystycznemu dzieci mogły przenieść się w odległy historyczny czas walk Polaków o niepodległość ojczyzny pod wodzą słynnego patrioty Tadeusza Kościuszki.    

            Kolejne spotkanie z historią Polski i sztuką wycieczkowicze przeżyli na wrocławskiej Starówce; tu  mogli podziwiać wspaniałe budowle wzniesione na przestrzeni wieków w różnych stylach architektonicznych: od stylu romańskiego poprzez styl gotycki i barokowy. Spacer po urokliwych uliczkach starego Wrocławia sprawił dzieciom wiele radości, ponieważ od przewodnika dowiedziały się wiele barwnych ciekawostek na temat przeszłości tego miasta, a dodatkową przyjemnością było poszukiwanie krasnali ukrytych w różnych zakamarkach i zaułkach ulic.

            Ostatnią , równie wyjątkową atrakcją wycieczki był pobyt uczniów w Afrykarium mieszczącym się w ZOO. Wszystkich zafascynowały morskie zwierzęta mieszkające w ogromnych akwariach w warunkach bardzo zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Dzieci były zachwycone, że mogły ,,wejść” w świat oceanicznej głębi i niemal dotknąć groźnych rekinów, ryb płaszczek, fok, hipopotamów i innych morskich stworzeń. Afrykarium było cudowne. Na zwiedzenie pozostałej części ZOO nie było zbyt wiele czasu, ale dzieci zdążyły jeszcze zobaczyć lwy, żyrafy i kilka innych ciekawych, egzotycznych zwierząt. ,,Jeszcze tu przyjedziemy” – mówiły między sobą.

            Wycieczka była niezwykle forsowna, ponieważ autokar z dziećmi wyruszył rano już o godzinie 4.30. Harmonogram zwiedzania był bardzo napięty i trzeba było mieć mocne, zdrowe nogi, ale nikt nie narzekał, nawet najmłodsi dzielnie maszerowali ulicami Wrocławia i szukali krasnoludków. Kiedy o godzinie 23.30 wycieczkowicze wysiadali z autokaru, byli zmęczeni, ale szczęśliwi. Teraz wspominają wszystkie wydarzenia i z dumą mówią, że była to wyjątkowo udana wycieczka, a Wrocław urzekł ich swym pięknem.


********************************************************************************************

,,Zagórzańska Dziatwa w Nowym Sączu”

16 czerwca 2015 roku 15 uczniów z zespołu ,,Zagórzańska Dziatwa” wzięło udział w I  MAŁOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE SZKOLNYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH w Nowym Sączu. Zaprezentowali program artystyczny, w którym przedstawili dawne dziecięce zabawy, tańce i piosenki, a przygrywała im szkolna kapela. Swym ciekawym występem grupa godnie reprezentowała Zespół Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej.

********************************************************************************************


VI GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

28 maja w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej gościł jeden z popularnych pisarzy dziecięcych - Wiesław Drabik. Bajki jego autorstwa czytają zarówno małe dzieci jak i starsi czytelnicy.

Podczas spotkania autorskiego Gość nawiązał wspaniały kontakt z młodymi słuchaczami. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia książeczek z dedykacją autora.
W tym dniu, zgodnie z tradycją, odbył się już po raz szósty Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Trzecioklasiści zaprezentowali swoją interpretację wierszy – w tym roku utwory Ludwika Jerzego Kerna.

Młodzi artyści to:
1. Joanna Potaczek - Szkoła Podstawowa w Łostówce, opiekun Aneta Miąsik,
2. Julia Kraska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej, opiekun Anna Bielin,
3. Magdalena Kościelniak - Szkoła Podstawowa w Rabie Niżnej, opiekun  Zofia Piekarczyk,
4. Rafał Grabik - Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasince Małej, opiekun Jolanta Wójcik,
5. Milena Kuczaj – Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu, opiekun Grażyna Dawiec,
6. Julia Macuga - Szkoła Podstawowa w Olszówce, opiekun Sławomira Grzesiak,
7. Natalia Nowak - Szkoła Podstawowa w Kasinie Wielkiej, opiekun Teresa Skowronek,
8. Izabela Pajdzik - Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu, opiekun Dorota Skawska.
Gościnnie poza konkursem wystąpił uczeń naszej szkoły Adam Wiewiórka, opiekun Edyta Flig.

Recytację oceniało jury w składzie: Stanisław Drabik - autor popularnych książek dla dzieci, Anna Godawska - nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej oraz Anna Macuga – nauczycielka Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce.

Laureaci konkursu:
I miejsce: Izabela Pajdzik
II miejsce: Milena Kuczaj
III miejsce: Julia Macuga
Wyróżnienie: Magdalena Kościelniak

Laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy za interpretację wierszy dyplomy i słodycze. Jury podkreśliło wysoki poziom konkursu i wkład pracy opiekunów w przygotowanie uczniów.

***************************************************************************************

Uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja**************************************************************************************

APEL WIELKANOCNY

31 III w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, który przygotowała siostra Anna Czternastek z uczniami klasy II, IV i V. Wspaniale przygotowany montaż słowno - muzyczny wprowadził wszystkich uczestników w niezwykły, świąteczny nastrój. 


***************************************************************************************„Kolędowanie z szopką” w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej

Popularne niegdyś bożonarodzeniowe zwyczaje kolędowania z gwiazdą, turoniem czy z szopką obecnie coraz częściej zanikają, a szkoda, bo są tak piękne, barwne i stanowią wizytówkę naszej zagórzańskiej kultury.

Trudnej pracy nad kształtowaniem u uczniów przywiązanie do własnych korzeni, szacunku do tradycji, a tym samym umiłowania swojej małej ojczyzny podjęła się Maria Palarczyk, nauczycielka w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej, prowadząca od tego roku w szkole zajęcia świetlicowe. Zadanie udało się jej wykonać w sposób wyjątkowo ciekawy, bo razem z uczniami przygotowała piękny spektakl „kolędowanie z szopką kukiełkową”. Potrzebne rekwizyty (drewniana szopka, szmaciane kukiełki) wykonane zostały bardzo pomysłowo i przyniosły oczekiwany rezultat; tak spodobał się „Świetlikom” (dzieci klas I-IV), że postanowiły wziąć udział w przygotowaniu przedstawienia. Bardzo szybko nauczyły się recytować teksty, poruszać pacynkami i barwny orszak wyruszył z szopką „po kolędzie”. W każdej klasie kolędnicy byli przyjmowani z ogromnym entuzjazmem,
a kukiełkowy spektakl o narodzeniu się Bożego Dzieciątka cieszył się ogromnym zainteresowaniem widzów. Przez kilka dni w szkole panowała radosna, świąteczna atmosfera, kolędy śpiewane przy akompaniamencie „świetlicowej kapeli” sprawiły, że uczniowie i nauczyciele czuli się jak wielka rodzina.
Było to znakomite doświadczenie, a jednocześnie radość wspólnego występu oraz przybliżenie dawnych tradycji i zwyczajów, którymi mogliśmy podzielić się z innymi. Niezmiernie cieszymy się, że mogliśmy podarować trochę pozytywnych emocji naszym widzom. To była nasza taka pierwsza inicjatywa, ale na pewno nie ostatnia – zapowiada nauczycielka świetlicy.

Maria Palarczyk

***************************************************************************************

Z zagórzańską kolędą na Śląsk

18 stycznia 2015 r. zespół regionalny ,,Zagórzańska Dziatwa” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej odwiedził Bytom na Śląsku. W wycieczce uczestniczyło 23 uczniów. Zostali tam zaproszeni przez księży Zmartwychwstańców  z miejscowej Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Grupa kolędnicza wystąpiła w pięknym kościele na tle Bożonarodzeniowej scenerii. Najpierw zaprezentowała ,,Żywą szopkę”; wszystkie postacie z przedstawienia wzbudziły ogromne zainteresowanie widzów, ale chyba najbardziej podobał się ,,dziad”, który gospodarzowi i parafianom złożył tradycyjne góralskie życzenia i obficie posypał ich owsem. Na zakończenie dzieci zagrały i zaśpiewały dla nich nasze najpiękniejsze kolędy.

Przedstawienie o zbrodniczym królu Herodzie wywarło ogromne wrażenie na Ślązakach. Nasi młodzi artyści bardzo starali się, aby  poszczególne sceny  poruszyły wyobraźnię widzów i pomogły im  choć trochę poznać przepiękne zwyczaje naszych przodków związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy wycieczki są bardzo zadowoleni, że odnieśli kolejny sukces artystyczny, w dodatku zobaczyli Śląsk tak odmienny od ich  rodzinnych stron.

Wycieczka odbyła się dzięki inicjatywie ks. proboszcza, Mariana Bańskiego, który już po raz kolejny postarał się, aby uczniowie Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej swoje zdolności i umiejętności artystyczne mogli zaprezentować nie tylko w swoim najbliższym środowisku. Jest to ważna forma promocji szkoły i  propagowania zagórzańskiej kultury.

 

*********************************************************************************************


Papier (własno)ręcznie czerpany

W środę 14 stycznia uczniowie oraz przedszkolaki z naszej szkoły mieli okazję „przenieść się” w epokę średniowiecza za sprawą pracowników firmy Kalander z Gliwic. W przebraniach w stroje z tamtego okresu prowadzili Oni dla naszych dzieci warsztaty zatytułowane: „Spotkanie z historią - papier ręcznie czerpany".

        Swą wizytę rozpoczęli od przedstawienia historii powstania papieru. Następnie uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy: pierwsza czerpała papier wraz z zatopionymi płatkami kwiatów w masie papierniczej, druga barwiła papier techniką japońską, z kolei ostatnia z grup ćwiczyła pisanie gęsim piórem oraz odciskała pieczęć lakową na papierze. Wykonane przez siebie prace w czasie zajęć każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą do domu.

     Warsztaty połączone z dobrą zabawą przybliżyły nam historię powstania papieru oraz początki piśmiennictwa, zaś panująca atmosfera oraz zainteresowanie uczestników dowodzą, że te zajęcia pozostaną na długo w pamięci każdego.

*********************************************************************************************Ważna informacja dotycząca lekarzy, którzy nie podpisali umów z NFZ


*********************************************************************************************Szkolna Wigilia


Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

*******************************************************************************************************************Zabawa andrzejkowa w szkole 2014 (fotogaleria)

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.


*******************************************************************************************************************


7 listopada 2014 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu. Apel z okazji Święta Niepodległości przygotowali uczniowie klas II  i  III pod kierunkiem swoich wychowawczyń.

W czasie występu uczniowie przedstawili tło historyczne Polski zniewolonej przez zaborców.  Po 123 latach walk i ciągłych niepokojów Polacy odzyskali swoją ukochaną Ojczyznę. Wiersze patriotyczne przeplecione pieśniami wywołały ogromne wzruszenie na twarzach widzów. Na chwilę wszyscy mogliśmy się zatrzymać i pomyśleć ,,ile krwi, walki ile kosztowało zdobycie wolności, stworzenie państwa i armii na tej ziemi, co dziś nas radością jak chlebem karmi”, a także oddać hołd tym, co za nas polegli.


********************************************************************************************************************


OBCHODY XIV DNIA PAPIESKIEGO

15 października 2014r. w ZSiP w Mszanie Górnej odbył się kolejny apel poświęcony Papieżowi Św. Janowi II. Uroczystość przygotowała s. Anna Czternastek, która zaprosiła do współpracy uczniów ze szkół podstawowych nr 1 i nr 2 w Lubomierzu oraz nr 2 w Mszanie Górnej. Połączenie sił młodych artystów oraz zaangażowanie nauczycieli irodziców przyniosło oczekiwane rezultaty.
       
Program artystyczny został opracowany na podstawie znanych faktów związanych z pobytem Kardynała Karola Wojtyły w Lubomierzu w miejscu, które teraz nazywa się Papieżówką. W  trakcie przedstawienia widzowie mieli okazję posłuchać recytacji przepięknych poetyckich utworów o tematyce religijnej. Wielkie emocje wzbudziła specjalnie zaaranżowana rozmowa pomiędzy dziadkiem i wnuczkiem prowadzona w zagórzańskiej gwarze. Dialog był bardzo pouczający, podkreślał  rolę starszego pokolenia w przekazywaniu dzieciom   tradycji  i  wartości chrześcijańskich. Szczególnie pięknie zaprezentowały się dzieci ze scholi w Lubomierzu, które po góralsku zaśpiewały kilka pieśni poświęconych Papieżowi – Polakowi, a przygrywała im ludowa kapela, którą tworzyli uczniowie z wymienionych szkół.
         Zaprezentowany program artystyczny był wyjątkowo piękny i wzruszający. Wszyscy młodzi artyści wystąpili w barwnych strojach regionalnych, co dodało uroku tej niecodziennej uroczystości. Pani dyrektor dziękując organizatorom i młodym wykonawcom za dostarczenie widzom wspaniałych artystycznych przeżyć wyraziła nadzieję, że zainicjowana współpraca szkół w przyszłości przyniesie kolejne miłe niespodzianki.

********************************************************************************************************************

DLA NASZEJ PANI MAMY KWIATY SŁÓW

13 października 2014 r. w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się uroczysty apel. Tym razem występ artystyczny przygotowały dzieci ze szkolnej świetlicy pod kierunkiem opiekunki, pani Marii Palarczyk. Do pomocy zostali zaangażowani  uczniowie klasy  czwartej, szkolny zespół regionalny oraz samorząd uczniowski.
       Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie zebrali się uczniowie, przedstawiciele rodziców oraz zaproszeni nauczyciele. Salę zdobiła przygotowana specjalnie na tę okazję okolicznościowa  gazetka. Na początku dyrektor szkoły, pani Stanisława Nowak serdecznie przywitała zebranych. Potem rozpoczęło się dedykowane nauczycielom przedstawienie; dzieci pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, dały nawet mały koncert muzyczny, a na koniec wręczyły nauczycielom laurki. W ten sposób wyraziły swoją wdzięczność  za trud włożony w przekazywanie im wiedzy, wychowanie i opiekę. Rodzice również podziękowali pedagogom; na ręce pani dyrektor złożyli symboliczny bukiet kwiatów, kosz słodyczy i zaprosili wszystkich pracowników szkoły na słodki poczęstunek.
          Święto Nauczyciela w szkole minęło w wyjątkowo miłej atmosferze. Mali artyści starali się jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie i zdolności muzyczne. Wszystkim bardzo spodobała się piosenka świetlicowa, którą ,, Świetliki” same ułożyły i skomponowały do niej melodię.********************************************************************************************************************

SPOTKANIE...

            Czy wszyscy ludzie są szczęśliwi? Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej, kiedy w dniu 09.10.2014 r. czekali na grupę osób niepełnosprawnych z Osady Burego Misia w Kościerzynie, których zaprosiła do szkoły pani dyrektor, Stanisława Nowak. Z tej okazji członkowie szkolnego zespołu regionalnego ,,Zagórzańska Dziatwa” przygotowali wiązankę melodii i tańców zagórzańskich.
              Goście ze swymi opiekunami zjawili się punktualnie, zajęli miejsca na sali gimnastycznej i z niecierpliwością oczekiwali na występ młodych górali. Trzeba przyznać, że  uczniowie czuli ogromną tremę i niepewność, czy zdołają zadowolić takich gości, ale gdy tylko na scenie pojawili się muzykanci i inni członkowie zespołu, wszelkie obawy zniknęły. Okazało się, że ,,Bure misie” to wspaniała, spontaniczna publiczność, która potrafi docenić wysiłki artystów na scenie. Uczniowie bardzo starali się, aby niezwykli goście czuli się wśród nich jak najlepiej, dlatego po występie zaprosili ich do wspólnej zabawy, co obu stronom dało wiele radości. Na zakończenie spotkania opiekun grupy z Kościerzyny, ks. Kuba Marchewicz serdecznie podziękował pani dyrektor i  uczniom za miło spędzone w szkole chwile.
             Goście odjechali, ale uczniowie o nich nie zapomnieli, znaleźli też odpowiedź na nurtujące ich pytanie. Tak, wszyscy ludzi, nawet ci ,,sprawni inaczej” mogą być szczęśliwi, jeśli tylko znajdą wśród bliźnich miłość, zrozumienie, opiekę i akceptację. To spotkanie było dla uczniów sprawdzianem wiadomości o tolerancji wobec drugiego człowieka, z którego wszyscy otrzymali celujące oceny.


**************************************************************************************************************


Rozpoczęcie roku szkolnego połączone ze Ślubowanie klasy I (1 IX 2014 r.)