Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Narodziny ,,Zagórzańskiej Dziatwy”

  Właściwie nie wiadomo, kto i kiedy rzucił w szkole hasło: ,,uszyjmy regionalne stroje dla naszych uczniów”. Pomysł wydawał się dość śmiały, ale sensowny. Przecież nasi uczniowie to synowie i córki Zagórzan, którzy kochają góralski folklor, muzykę, śpiew i taniec. Może w szkole udałoby się stworzyć choćby maleńki zespół regionalny, który prezentowałby tutejsze piękne tradycje, zwyczaje? Jakby to było dobrze, gdyby nasi uczniowie mogli w ten sposób rozwijać swoje artystyczne uzdolnienia.
          Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Przecież pieniądze nie spadną z nieba. Wiadomo, szkoła ma dużo wydatków, a stroje regionalne nie są tanie.
              Pani dyrektor, Stanisława Nowak swoim zwyczajem postanowiła działać od razu. „O pieniądze będziemy się martwić później” – mówiła. Jeszcze w tym samym dniu pojechała do Mszany Dolnej i przywiozła dwie bele białego i brązowego płótna. Jedna z miejscowych krawcowych błyskawicznie uszyła 11 par góralskich portek i tyle samo kamizelek podobnych do góralskich serdaczków. Znalazł się też ktoś, kto wyhaftował te stroje. Umieścił na nich autentyczne, zagórzańskie motywy zdobnicze.
          Cieszyli się wszyscy, a najbardziej dzieci. A pieniądze? Jednak spadły z nieba. Właśnie wtedy z Chicago przyleciała mieszkanka naszej wsi i przywiozła od Polonii Amerykańskiej dar dla naszej szkoły. Dar nie byle jaki! Dolary, akurat tyle, że wystarczyło na pokrycie kosztów związanych z uszyciem strojów. Potem pani dyrektor szkoły znalazła dodatkowe fundusze i zakupione zostały instrumenty: basy i troje skrzypiec.
         To wszystko było jak sen, a działo się w roku szkolnym 2005/2006. Jedna z nauczycielek szkoły podjęła się zorganizować grupę uczniów i rozpoczęły się próby. Dzieci uczyły się tańczyć i śpiewać dawne zagórzańskie przyśpiewki. Przygrywała im ludowa kapela, której skład tworzyli uczniowie naszej szkoły. Teraz trzeba było wymyślić nazwę dla zespołu; pomysłów było wiele, ale zwyciężyła ,,Zagórzańska Dziatwa” i tak już zostało.
            Zespół działa już dziesięć lat. Tworzą go dwie grupy uczniów, (starsza – kl. IV – VI i młodsza – kl. I – III). Przygotowanymi programami artystycznymi zespół wiele razy uświetniał różne uroczystości szkolne, środowiskowe i gminne, m.in. Turnieje wsi w gminie Mszana Dolna, parafialne Dożynki, Jasełka. Zespół brał udział w różnych konkursach, np. w Przeglądach kolędniczych, Konkursach pieśni Maryjnej i wielu innych, zajmując wysokie, a nawet najwyższe miejsca, np. Grand Prix w Konkursie piosenki zimowej i kolędy w Krakowie. Członkowie zespołu swoje umiejętności prezentowali też w Poznaniu, Bytomiu, Ludźmierzu, a nawet w na Słowacji w miejscowości Velke Levary.

          Jak widać, warto było trudzić się nad organizacją zespołu. Pani Dyrektor i opiekunkom grup największą radość sprawia widok roześmianych twarzy chłopców i dziewcząt przystrojonych w przepiękne, barwne zagórzańskie stroje. Dzieci chcą należeć do zespołu i z zapałem uczą się nowych piosenek, tańców, przygotowują przedstawienia oparte na dawnych tradycjach i zwyczajach tutejszych mieszkańców, nie wstydzą się posługiwać gwarą, mową swoich przodków. To dowód na to, że bardzo kochają i szanują swoją Małą Ojczyznę.

Helena Flig