Zespół Szkoły i Przedszkola

w Mszanie Górnej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Z życia szkoły

Zapraszamy



 

Świetlica szkolna


Godziny pracy świetlicy szkolnej:

Poniedziałek: 7.00-7.45 i 12.45-16.00

Wtorek: 7.00-7.45 i 12.45-16.00

Środa:7.00-7.45 i 11.45-16.00

Czwartek: 7.00-7.45 i 12.45-16.00

Piątek:7.00-7.45 i 11.45-16.00

 

 

Godziny pracy logopedy: terminy ustalane indywidualnie

 

***

Materiały dla Rodziców:

Mamo! Tato! Chcę mówić poprawnie!

O prawidłowym połykaniu!

10 rad – co robić, aby rozwijać mowę Twojego dziecka!

Wierszyki i bajki logopedyczne - materiały do utrwalania poprawnej wymowy

Materiały źródłowe

***
Polecane strony:


Bajeczki logopedyczne

 

 

 

 

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.

 
Gminny Konkurs Recytatorski w Mszanie Górnej

           Już po raz trzeci w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Tym razem uczniowie trzecich klas szkół podstawowych z terenu Gminy Mszana Dolna recytowali wiersze Marii Konopnickiej. Występy rozpoczęli ubiegłoroczni laureaci: Kinga Kozyra i Wojciech Węglarz. Jury w składzie: p. Wojciech Krówczyński (krakowski poeta), p. Grażyna Dawiec (nauczycielka) i ks. Bartłomiej Gzella (gospodarz Emaus w Mszanie Górnej) oceniało recytacje zgodnie z kryteriami opracowanymi przez p. Ewę Jasicę-Ociepkę (pomysłodawczynię i organizatora konkursu). Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem i dojrzałością recytatorską.
           Na wyróżnienie zasługuje również Paulina Grucela – uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej, która już kolejny raz pełniła funkcję konferansjera Konkursu.
        Gościem honorowym uroczystości był p. Bolesław Żaba – wójt naszej Gminy, który złożył gratulacje dzieciom i ich rodzicom, podziękowania nauczycielom i organizatorom oraz wręczył dyplomy, nagrody i upominki.

   
                 















Zobacz wyniki konkursu
 


TETMAJEROWSKIE SPOTKANIE

 

         10 listopada 2011 r. dzieci z zespołu regionalnego „Zagórzańska Dziatwa” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej uczestniczyły w Wieczornicy Tetmajerowskiej zorganizowanej przez Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu. Uroczystość poświęcona poecie Kazimierzowi Przerwie-Tetmajerowi została połączona z obchodami 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

        

       
     
W Domu Podhalan w Ludźmierzu spotkali się przedstawiciele czterech szkół noszących imię Kazimierza Przerwy-Tetmajera: uczniowie gimnazjów w Ludźmierzu, Łopusznej, Marcinowicach Śląskich oraz nasza grupa. Gimnazjaliści przedstawili scenki dramatyczne związane z życiem i twórczością poety. Wzruszające słowa młodych aktorów były przeplatane śpiewem i góralską muzyką, co stworzyło podniosłą, uroczystą atmosferę. W nieco odmienny sposób zaprezentowała się nasza młodzież w przedstawieniu pt. „Zagórzański wyskubek”. Zabawne gwarowe teksty,  tańce, muzyka, śpiew oraz barwne stroje wykonawców sprawiły, że poważny nastrój uroczystości został zabarwiony nutką radości, humoru, swobody i beztroskiej zabawy. Wszyscy młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami widzów – licznie zgromadzonych mieszkańców Ludźmierza i okolicznych miejscowości oraz lokalnych władz.

        Doświadczenia pierwszego spotkania szkół imienia Kazimierza Przerwy-Tetmajera  prawdopodobnie zaowocują stałą współpracą na różnych płaszczyznach. 

       Zespół Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej serdecznie dziękuje organizatorom,   Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu, za inicjatywę spotkania i wspaniałą organizację uroczystości. Nasza wdzięczność dla gospodarzy jest tym większa, że  dzięki zaproszeniu mogliśmy w tak uroczysty sposób świętować 40. rocznicę  nadania naszej szkole imienia  Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

 


 

 

 

Uczniowie Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej

w Spale

 

             Już od kilku lat uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej zbierają puszki aluminiowe. W r. szk. 2010/11w tę akcję ekologiczną zaangażowało się aż 34 uczniów i przedszkolaków oraz ich rodziny. W sumie zebrano 1691 kg puszek, co w przeliczeniu na jednego ucznia wynosi 13  kg.
          
Akcja zbierania puszek była urozmaicona licznymi dodatkowymi działaniami mającymi na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczniów oraz mieszkańców lokalnego środowiska, m.in. w szkole w czasie lekcji przyrody i godzin do dyspozycji wychowawcy przeprowadzono prezentacje i pogadanki  na temat szkodliwości śmieci aluminiowych dla środowiska oraz na temat recyklingu, uczniowie i przedszkolacy wzięli udział w konkursie plastycznym wykonując z aluminiowych puszek po napojach bardzo ciekawe prace artystyczne. Te wszystkie działania zostały podsumowane i wykazane w sprawozdaniu szkoły z realizacji XV edycji Programu puszkowego : ,,Szkolne i Przedszkolne projekty recyklingowe” zorganizowanego przez warszawską fundację ,,Recal”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w maju 2011 roku, uczniowie Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej wygrali trzydniowy udział w zajęciach zielonej szkoły w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale. Była to nagroda połączona z aktywną edukacją dla najlepszych uczestników programu puszkowego.
     Najaktywniejszymi zbieraczami puszek aluminiowych okazali się Adrian Dawiec z kl. V oraz Wiktoria Skiba z kl. IV i to właśnie oni pod opieką nauczycielki, Małgorzaty Dawiec byli w Spale w dniach 29 IX – 01 X 2011 r. Program trzydniowego pobytu w najpiękniejszej w Polsce ,,leśniczówce” był bardzo bogaty. Uczestnicy zwiedzili w Michrowie zakłady produkujące Pepsi Colę, fabrykę produkującą aluminiowe puszki do napojów firmy Ball Packaging Europe i Centrum Recyklingu aluminiowych puszek po napojach ,,recan”w Radomsku, byli też na wycieczce w miejscowości Konewka, gdzie zwiedzili bunkry z czasów II wojny światowej. Oprócz tego, organizatorzy zielonej szkoły zapewnili uczestnikom różne formy rozrywek, np. zawody sportowe w Parku Linowym Adrenalina oraz gry i zabawy edukacyjne i ruchowe o podłożu ekologicznym na basenie. W ostatnim dniu zajęć przedstawiciele poszczególnych grup  zaprezentowali swoje wyniki i rezultaty udziału w Programie, a organizatorzy rozdali uczestnikom dyplomy oraz upominki.
          Poziom organizacyjny Zielonej Szkoły został oceniony bardzo wysoko, uczniowie mieli okazję prześledzić drogę aluminiowej puszki od produkcji po recykling, przyjemnie spędzili czas w miejscu, które swym niepowtarzalnym urokiem przyciąga ogromne rzesze turystów, ale najważniejsze jest to, że przekonali się, iż trzeba i warto dbać o naturalne środowisko, w którym żyjemy.

 

Helena Flig  

Społeczność szkolna serdecznie dziękuje p. mgr Helenie Flig – koordynatorowi akcji.