Akcje promujące czytelnictwo

„Czytam sobie – czytam Tobie”
- akcje promujące czytelnictwo w naszej szkole

Już kolejny rok w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W naszej szkole to zawsze intensywny czas promowania czytelnictwa oraz dobra okazja do organizowania różnego rodzaju aktywności czytelniczych. Dzięki nim nasi uczniowie przekonują się, że czytanie to pożyteczna forma spędzenia czasu. Korzyści płynących z czytania jest wiele. Uważna lektura tekstu przede wszystkim: rozwija wyobraźnię; poprawia pamięć, skupienie i koncentrację; inspiruje; bogaci słownictwo; poszerza wiedzę, światopogląd oraz horyzonty; kształtuje osobowość, a także rozwija umiejętności pisarskie. Na początku do przygody z książką zmobilizował nas Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. 29 września chętni uczniowie czytali fragmenty wybranych utworów swoim młodszym kolegom. Przez cały październik prowadziliśmy również akcję „Kwadrans z książką”, Zachęcaliśmy, by w każdym dniu uczniowie poświęcili co najmniej 15 minut czasu na lekturę wybranego utworu. Wzięliśmy także udział w międzynarodowej akcji - „Przerwa na czytanie”. Uczestnicy i pracownicy szkoły czytali książki podczas przerwy śniadaniowej na korytarzu, w salach lekcyjnych lub bibliotece. Tym sposobem pokazaliśmy, że czytelnictwo można promować w każdej sytuacji i każdym miejscu. Z kolei tegoroczną nowością okazały się tzw. „Kąciki wymiany książki - BOOKCROSSING”. To forma ruchomej biblioteki - każdy może wziąć wybraną książkę, a w jej miejsce zostawić inną – przyniesioną z domu. Książkę należy przeczytać, a następnie z powrotem uwolnić (przekazać dalej) do obiegu. Zachęcamy naszych uczniów do uwalniania swoich książek – za zgodą rodziców. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie. Uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania. Miejmy świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Natomiast nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika.
Pragniemy dodać, że na tym nie kończymy akcji promujących czytelnictwo. Będą one kontynuowane w kolejnych miesiącach. Już teraz zapraszamy uczniów klas IV-VIII do udziału w konkursie czytelniczym pn. „Czytam, więc znam lektury szkolne” organizowanym przez szkolną bibliotekę.
Głównym celem wszystkich przeprowadzonych akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się tylko z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Naprawdę warto czytać!

red. Małgorzata Łabuz

fot. Małgorzata Łabuz, Marta Malarz, Ewelina Płachczyńska-Struś