Wprawki kalograficzne oraz spektakl teatralny dla uczniów klas 6, 7 i 8

23 listopada 2023 r. odbyła się wycieczka uczniów klas 6, 7 i 8 do Limanowej. Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach kaligraficznych. Dzięki temu mieli okazję poznać dawne narzędzia i przybory piśmiennicze oraz efekty trudnej sztuki kaligrafii. W trakcie zajęć obejrzeli także cyfrową prezentację karty dawnych ksiąg miejskich, dotknęli naturalnego papirusu, pergaminu, papieru czerpanego i gęsiego pióra. Uważnie wysłuchali również opowieści o przycinaniu ptasich piór i recepturze na średniowieczny atrament, kaligraficznym pisaniu listu gęsim piórem lub dawną stalówką w obsadce maczaną w atramencie.
Po teorii przyszedł czas na praktykę – każdy uczestnik mógł poczuć się jak średniowieczny skryba i sprawdzić się w wymagającej sztuce kaligrafii. Pobyt w Muzeum zakończył się zwiedzaniem wystaw stałych. Następnie udaliśmy się do Limanowskiego Domu Kultury na spektakl pt. „Zemsta” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Dla uczniów była to świetna okazja do ciekawego wprowadzenia lub utrwalenia lektury obowiązkowej. Inscenizacja sztuki hrabiego Aleksandra Fredry pokazała, że mimo upływu czasu tematyka dzieła nadal jest aktualna. Dodatkowo efekty dźwiękowe, światło oraz pełna ekspresji gra aktorów sprawiły, że spektakl okazał się wspaniałym przeżyciem artystycznym i ciekawym sposobem poznania problematyki utworu. Wycieczka uświadomiła uczniom, że często miejsca kultury takie jak teatr czy muzeum traktowane są jako nudne, mało atrakcyjne. Tymczasem mogą one stanowić ciekawą formę spędzania wolnego czasu i być alternatywą dla wszechobecnej komercji, popkultury i konsumpcjonizmu.

red. M. Łabuz
fot. M. Łabuz, E. Płachczyńska-Struś