Dobro wraca! - działania wolontariuszy

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Jest to wyjątkowy dzień dla osób, którą pragną, by je akceptowano i okazywano im szacunku. Z kolei 5 grudnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Jest to święto wszystkich, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, aby pomagać potrzebującym. W tych dniach uczniowie wraz z nauczycielami poruszali tematy związane z niepełnosprawnością, a także rolą bezinteresownej pomocy potrzebującym i dzieleniem z się z drugim człowiekiem, tym, co
w nas jest najlepsze. Natomiast w holu szkoły pojawiły się gazetki tematyczne na temat Dnia Osób z Niepełnosprawnością oraz Dnia Wolontariusza.
Od kilku lata społeczność Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej aktywnie i bezinteresownie włącza się w niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym i potrzebującym. Od września udało nam się już zrealizować wiele ciekawych działań i akcji. We wrześniu i październiku chętni uczniowie włączyli się w akcje sprzątania zabytkowego cmentarza żydowskiego w Mszanie Dolnej. Za te działania 17 listopada na ręce pań: Marty Malarz i Eweliny Płachczyńskiej-Struś wręczone zostało podziękowanie uczniom klas VI-VIII za wzorowe zaangażowanie w prace porządkowe w miejscach pamięci w Mszanie Dolnej, które wręczyli przedstawiciele Fundacji Sztetl Mszana Dolna. W listopadzie 2023 r. nasz Zespół przyłączył się do akcji charytatywnej „Paczka dla maluszka” organizowanej przez Beskidzką Fundację Hospicyjną. Przedszkolaki i uczniowie klas I-VIII przez 2 tygodnie dostarczali w wyznaczone miejsca w szkole różnorodne produkty wskazane przez organizatorów zbiórki. Miały one dotrzeć do podopiecznych Fundacji. Wspólnymi siłami udało nam się zgromadzić wiele paczek pampersów, ubranka, artykuły higieniczne, gry planszowe oraz artykuły szkolne, które 1 grudnia 2023 r. zostały przetransportowane je do siedziby Beskidzkiej Fundacji Hospicyjnej w Wiśniowej. Przez cały rok szkolny zbieramy plastikowe nakrętki, które na bieżąco są przekazywane dla rodziny Krzysztofa Furgały. Uzyskane przez rodziców pieniądze za nakrętki są wykorzystywane na opłatę różnych form wsparcia leczenia ich syna. Kolejny już raz włączyliśmy się do akcji „Góra grosza”. W tym roku jest to już XXIV edycja. Za zebrane pieniądze będzie zorganizowana pomoc psychologiczno-pedagogiczna, rzeczowa i specjalistyczna dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.
8 grudnia delegacja uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu. Zostaliśmy bowiem zaproszenie na III Galę Wolontariatu, która odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Hasłem przewodnim wydarzenia było: „Jestem, czuję, potrzebuję!”. Podczas gali mieliśmy okazję obejrzeć wyjątkowy program artystyczny, a także usłyszeć autorską piosenkę pt. „Kierunek Przyszłość”. Jest nam niezmierni miło, że nasze działania na rzecz wolontariatu zostały zauważone i docenione. Dziękujemy!
A my nie zwalniamy i z wielką chęcią oraz zaangażowaniem pragniemy kontynuować nasze dzieło. Dobro wraca!

red. i fot. Ewelina Płachczyńska-Struś

Pokaż #