"Cicha noc..." - wyjątkowe jasełka w wykonaniu uczniów klas I-III

"Cicha noc..." - jasełka oraz kolędowanie w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej (nagranie)

Od wieków jasełka towarzyszą nam w okresie świątecznym i trudno byłoby nam wyobrazić sobie ten czas bez tego widowiska. W tym roku historię pt.: „Od stworzenia świata do narodzin Pana” według scenariusza autorstwa Klaudii Ligorowskiej przybliżyli nam uczniowie klas I-III.

Na wstępie narratorzy opowiedzieli o stworzeniu świata, po czym na scenę weszli Adam i Ewa oraz kuszący ich jabłkiem wąż. Gdy Ewa uległa namowom węża, magia raju prysła, a nad światem zapanowała ciemność. Mogliśmy wtedy zobaczyć układ choreograficzny z udziałem aniołów do utworu „Hallelujah”. Następnie na scenę weszli Maryja i Józef przedstawiając krótką inscenizację, w której po długich i wyczerpujących poszukiwaniach znaleźli wreszcie schronienie. Aniołowie zatańczyli taniec z gwiazdami do kolędy „Cicha noc” oddając pokłon Jezusowi. Kolejnym elementem była krótka inscenizacja do poruszającej piosenki „Kołysanka Józefa”. Po tych wydarzeniach, w trakcie śpiewania kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, pastuszkowie oraz trzej królowie przybyli do stajenki, by złożyć pokłon i dary Panu. Na zakończenie dzieci wspólnie zaśpiewały kolędę „Dziś w stajence mały Jezus się narodził”, a anioł wypowiedział wzruszające słowa: „Historia, którą co roku przeżywamy, to przykład by bardziej otwierać się na ludzi, by wrażliwość w sobie obudzić. Odrzućmy smutki, żal, radujmy się, to światło jest miłością, w świąteczny czas tej gwiazdy blask darzy nas bożą mądrością”. Po jasełkach wszyscy włączyli się do kolędowania wraz ze szkolnym zespołem „Zagórzańskie Słowiki”.

Całą uroczystość poprzedziły życzenia pani Dyrektor i symboliczne połamanie się opłatkiem. Wspaniała gra młodych aktorów oraz wyjątkowa muzyka wprowadziły wszystkich w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

red. Teresa Trybus
fot. Małgorzata Łabuz